2013 yılı itibari ile piyasaya sürülmüş yepyeni bir Gibson Les Paul modeli olan Les Paul LPJ ile karşınızdayız.

Öncelikle modelin biraz görüntüsüne değinmek gerekirse, alıştığımız Gibson görüntüsünden biraz uzak olduğunu söyleyebiliriz. Köprüsünde bulunan 498T ve sap kısmında bulunan 490R tipi manyetiklerin üzerlerinde siyah plastikmanyetik kapakları gitarı biraz daha agresif göstermişdemek mümkün. Binding -gitarın kasasının ve klavyesinin etrafında dolaşan şerit/çizgi- bulunmaması gitarın bu görüntüsüyle örtüşmekle beraber fiyat konusunda da bizlere yardımcı olmuş diyebiliriz.

Gibson Les Paul LPJ

Gitarımızın Cherry, Rubbed Vintage Burst, Chocolate, Rubbed White Trans ve tabii ki Gibson’ın olmazsa olmazı Gold Top olmak üzere beş adet renk seçeneği mevcut. Ve yine doğal olarak Gol Top için cüzi bir fark ödemeniz gerekecektir. Gitarımız yukarıda sıraladığımız görsel özellikleri ile çok şık, bir o kadar sade ve biraz da çizgileriyle modern bir görünüm kazanmakla beraber klasik görüntüsünden de ödün vermemektedir. Fakat Gold Top olan renginde gözüm biraz kapaklı manyetikleri yadırgamadı değil. Gold Top deyince kafamızda yer etmiş farklı bir gitar var sonuçta. Ayrıca solak modellerin de bulunmasını bir artı olarak görebiliriz.

Gitarın biraz teknik özelliklerine değinecek olursak, tek parça maun gövde üzerine iki parçadan oluşan maple kapak bir Gibson klasiği olarak tekrar karşımızda. Üzerinde taşıdığı kapaklı Alnico magnetli 490R ve 498T manyetikler , Gibson’ın da belirttiği gibi Modern-Classic soundlar almamıza yardımcı oluyorlar. Yine bildiğimiz sap bağlantısıyla yapıştırılmış, tuşesinde rosewood kullanılmış, 50s profilinde maple bir sap görüyoruz ki alışılmışın biraz dışında denebilir. Ancak bunun gitarın tonuna ayrı bir renk kattığını söyleyebiliriz.

Gibson Les Paul LPJ

Ekipmana da bağlı olarak her türlü sounda sahip olabileceğimiz bir gitar sunulmuş. Özellikle drop akordlarda tam bir metal canavarına da dönüşebilmesi işten bile değil. Nitrocellulose şekline tabir edebileceğimiz finish’i ile de elinizde dokunulası bir his bıraktığı aşikar.

Sonuç olarak Gibson bizlere gerçekten uygun fiyatlı, Amerika yapımı, gerçek bir Les Paul sunmakla kalmayıp her ne kadar ömür boyu olmasa da “worldwide garanti” kapsamı sunarak bizleri heyecanlandırıyor. Sitesinde belirtilen fiyat ise 1100$ dolar gibi gayet makul bir fiyattır. Her ne kadar henüz Türkiye’ye gelmemiş olsa da, bir çok kişinin sabırsızlıkla bekleyeceği kanaatindeyim.