Dikkat! Bu iki gitarı da, her gitarist görür görmez önünde eğilmelidir. 🙂

Günümüzde orjinal 1958 veya 1959 bulmak neredeyse imkansız. Bulunsa bile maddi değerinden dolayı almak imkansız. Bu yüzden Gibson şirketi V.O.S denilen bir olay yaratmış. Bu tarihi gitarların yenileri, o yılların birebir özelliklerini taşıyarak günümüzde üretiliyor. Böylece gitarın ses kalitesinden bir şey kaybedilmemiş olurken, fiyatı da (çok pahalı olsa da) alınabilecek düzeye geliyor.

Gibson Les Paul Custom Shop 1959

Gibson Les Paul Custom Shop 1959

Gibson 1958 de, 1959 da, ses kalitesi ve tonalite olarak birbirlerine çok yakın. Hatta aynı diyebiliriz. Aralarındaki temel farklar ise, 1958’in biraz daha ağır olması ve biraz daha kalın bir klavyeye sahip olması. 1959’da bunlar düzeltilip biraz daha hafif olması sağlanmış ve klavyesi biraz daha ince olarak tasarlanmış. Bu da, günümüzün gitarlarını çalan gitaristlere daha alışılabilir ve çalınabilir bir gitar özelliği olarak geri dönüyor.

Gibson Les Paul, Gibson Les Paul’dur; ne farkı olacak? diye düşünenleriniz varsa, günümüzde üretilen Gibson’larla VOS özelliği taşıyan Gibson’ların çok farklı olduğunu söylemem gerekiyor. Günümüz Les Paul’ları da gayet kaliteli, gayet güzel soundlu gitarlar elbette. Fakat daha hafif olmaları için içine ekstra delikler açılabiliyor, veyahut kullanılan manyetikler veya diğer malzemelerde farklılıklar olabiliyor. Dediğim gibi günümüz Les Paul’larına da asla kötü diyemeyiz. Fakat farklılıklar taşıdıkları bir gerçek. Dileyenler Gibson’un sitesinden detayları araştırabilirler.

Gibson Les Paul Custom Shop 1958

Gibson Les Paul Custom Shop 1958

Eğer tarihi bir Gibson Les Paul’e sahip olmak istiyorsanız, kesenin ağzını bayağı açmayı, yıllarca para biriktirmeyi göze almalısınız. Fakat inanın verdiğiniz her kuruşa değecektir.

Sözü fazla uzatmadan dilerseniz aşağıdaki deneme videomuza gidelim ve ses örneklerini hep birlikte duyalım. Her hafta eklenen yeni incelemeler için kanalı takip etmeyi ve Türk Gitar’ın Facebook sayfasını beğenmeyi unutmayın. 🙂