Ülkemizde gitar çalmaya klasik gitarla başlayanlar genelde “pop gitar” diye adlandırdığımız akor bazlı öğrenme şeklini benimsedikleri için elektroya geçişte bir kaç sıkıntı yaşamaktadır. Bu listede bu sıkıntıları sıralayacağız.

1-) Pop gitar metodunda gitar elle (tırnakla) çalındığı için elektro gitara geçişte sıkıntılar olabilir. Elektro gitar net olarak pena ile çalınır.

2-) Elektro gitar telleri çelik ve nikel karışımı bir madde olduğu için parmakları daha çok acıtabilir.

3-) Pop gitar metodunda hammer-on, pull-of, bendin ve sliding gibi teknikler pek kullanılmaz. Elektro gitarda ise olmazsa olmazdır.

4-) Klasik gitarın teller arasındaki boşluk daha fazladır. Bu yüzden elektro gitara geçiş yaptığınız aynı anda 2 tele basmak gibi bir problem yaşayabilirsiniz.

5-) Pop gitar ile 3 akor kullanarak şarkı çalmaya alışmış olabilirsiniz. Bu durum yüksek disiplin gerektiren elektro gitar metotlarından çabuk sıkılmanıza yol açabilir.

6-) Klasik gitar çalabilmek için yan bir bileşene gerek yoktur. Elektro gitar çalabilmek için ekstradan amfi, pena, jack ve daha bir çok yan bileşene ihtiyaç duyabilirsiniz.

7-) Klasik gitar başlangıç için bütçenizi pek sarsmaz, elektroya geçerken cebinizi bir hayli yormanız gerekecek.

Naçizane Tavsiye

Eğer gitar çalmak ve elektro gitar çalmak istiyorsanız, direkt olarak elektro gitar ile başlayın. “Önce klasikle başlaman gerekiyor” yalanı, müzik satıcılarının dükkana gelen kişiyi boş göndermemek adına uydurduğu koca bir yalandır. Zira klasik gitar ve elektro gitar tamamen farklı iki dünyadır. Her ikisinin hem çalış şekilleri, hem de kullanılış biçimleri birbirinden büyük oranda farklılık göstermektedir. Bu siteyi takip ettiğinize göre rock ve metal ağırlıklı bir yapıda olduğunuz aşikar, o yüzden bırakın klasik gitarı klasik müzik yapacak olanlar ya da 3 akorcular öğrensin.