Yapılan araştırmada 12 farklı beyin, gitar çalarken incelendi. Guitar World‘ün araştırmalarına göre, sinirsel bağlar yalnızca çalarken değil, çalmadan önce de kendilerini senkronize edebiliyor.

Ayrıca çalarken, gitaristin beyni geçici olarak beynin hedefleri ve planları kaydeden, bilinçli ve bilinçsiz düşüncelerinin bulunduğu gibi büyük bir kısmı bir süre kapatıyor. Fazla tecrübeli olmayan gitaristlerin solo çalışmaları sırasında hala bilinçli düşüncelerini koruduğu ve “gerçek” gitaristlerin, çalarken düşünce modunu kapatabildiği ve daha az pratik yaparak daha yaratıcı olduğu kanıtlandı.

Araştırma sonuçlarının gösterdiği bir başka şey ise; gitaristlerin gerçekten ruhsal ve sezgisel insanlar olduğu.

Makale jazz gitaristi Pat Martino‘ya da dikkat çekti. Pat Martino, 30larının ortasında kanama yüzünden beyninin %70’ini kullandığı lobunu kaybetmişti. Yapılan ameliyattan sonra doktorlar bir daha gitar çalamayacağını söylemişlerdi. Ancak yalnızca iki yıl içerisinde Martino, yeniden gitar çalma yeteneğine kavuştu ve dünyada beyinle ilgili bilimsel çalışmalar için çok büyük bir örnek oldu. Gitaristler için ise o, farklı bir şeyi temsil ediyor: “Gitar çalmak bir yetenek değildir, bu hayatta bir var oluş şeklidir.