Lafı dolandırmaya gerek yok, müzik tarihinin en çok istenen reunion’larından biriydi Guns N’ Roses reunion’u. %100 olmasa da bu istek gerçekleşmek üzere. Grup, neredeyse 20 yıl sonra tekrar bir araya geliyor ve ilk konserler de nisan ayında, Kaliforniya’daki Coachella Festival’de verilecek. Ardından da Kuzey Amerika’da 25 stadyum konserinin verileceği, konser başına en az 3 milyon doların alınacağı konuşuluyor. Eh, biz de Türkiye’ye gelsinler istiyoruz haliyle. Olur mu olmaz mı, bunu da yakında göreceğiz.

Kadroda kimler var?

Axl Rose (lead vokal), Slash (lead gitar), Duff Rose McKagan (bass). Bunlar kesinleşen isimler. Bunların yanında Dizzy Reed (klavye), Chris Pitman (klavye), Richard Fortus (ritim gitar) ve Frank Ferrer’ın da olacağı (davul) kesin gibi.

Velvet Revolver’dan tanıdığımız Dave Kushner’ın da ritm gitar olarak ekibe dahil olabileceği söylentileri var. Ne alaka anlamadım. Axl, yeni nesil Guns N’ Roses’daki 3 gitar olayını devam ettirmek mi istiyor hala?

Bu arada Matt Sorum, Steven Adler, Gilby Clarke ve Izzy Stradlin gibi isimler kadroda yer almayacak gibi görünüyor.

Kim, neden katılır – neden katılamaz?

Izzy, zaten kendi isteğiyle gruptan ayrılan, dolayısıyla da bu konuda en rahat adam. İstediği zaman grupla çıkıp çalıyor da. O yüzden Izzy isterse zaten gelecektir.

Matt Sorum ve Gilby Clarke, reunion için en zayıf halkalar aslında. Zira ikisi de orijinal kadroda yoktu ve gruptan ayrıldıktan sonra Axl Rose ile bir iletişimleri yoktu. “Slash’in de yoktu ama” diye söylenebilirsiniz belki, ama zaten insanlar Slash ile Axl’ı bir arada görmek istiyordu. Bu unsur önemli.

Steven Adler ise, reunion’ın olmasını isteyen ve bu ekipte en çok yer almak isteyen isim. Aynı zamanda Gilby ve Matt gibi gruba sonradan katılan isimleri “Onlar Gerçek Guns N’ Roses değil” diyerek reddediyor da. Ne var ki en umutsuz isim de o. Yıllardır süren alkol ve uyuşturucu problemleri sebebiyle ne Slash, ne Axl, ne de Duff ona inanıyor. Bu yüzden de gruba geri dönmesi pek olası değil. O her ne kadar “Ben iyiyim” dese de, henüz farklı bir cevap gelmedi Adler’a. İhtimaller, Adler’ın bazı konserlerde konuk sanatçı olarak yer alabileceği yönünde. Yine de belli olmaz diyelim.

Türkiye’ye gelirler mi?

Evet, ne zaman bir konser takvimi açıklanacak olsa, hepimizin aklından geçer bu. Aslında olabilir. “Neden?” diyecek olursanız, birkaç madde de bu başlık altına sıralayabilirim…

Öncelikle Guns N’ Roses, Türkiye’deki ilk stadyum konserlerinden birine imza atmıştı. Sene 1993 ve İnönü Stadyumu’nda yaklaşık 40 bin kişi vardı. Eski İnönü, yenilenen hali ve ismiyle Vodafone Arena, bir aksilik olmazsa bu yaz aylarına yetişecek. Beşiktaş yönetimi, yaz aylarında yeni stadyumda büyük konserlerin gerçekleşmesini istiyor. İşte bu konserlerden biri, grubun takvimi de uyarsa Guns N’ Roses olabilir. Böylece Türkiye’de ilk kez konser verdikleri stadyumun yenilenmiş halinde bir kez daha boy gösterebilirler. Bu, anlamlı da olur aslında. Bu arada, yeni stadyum için Iron Maiden’in de ismi geçiyor…

Guns N’ Roses Türkiye konseri için kilit bir isim aranıyorsa, bu kesinlikle Ahmet San olur. Bunu da not düşeyim buraya. O isterse yapar.

Axl, Duff ve Slash, bu yeni konserlerde neler yapabilir?

Yapacakları birçok şey belki sıfır kilometre olmayacak, ama yıllardır görmek istediğimiz şeyleri tekrar edebilirler. Mesela…

– November Rain sırasında, piyano üstündeki Slash

November Rain esnasında Axl Rose piyano çalarken Slash de piyanonun üzerine çıkıp o efsane gitar sololarını atabilir. Slash, yıllar evvel verdiği röportajında, November Rain’i çalmayı unuttuğunu söylemiş ve solo konserlerinde de November Rain, Don’t Cry ve Estranged gibi şarkıları asla çalmayacağını vurgulamıştı. Dolayısıyla hepsi ve daha fazlasını izleme ve dinleme şansımız var.

– Axl’ın ıslıkları

Civil War çalarken Axl’ın farklı üniformalarla sahnede gezinmesini tekrar görebiliriz ve tabii şarkıya ruh katan ıslığını da. Islık demişken, Patience de bu ekiple bir başka güzel olacaktır yine.

Duff’tan Attitute

Evet, bu şarkıyı Guns N’ Roses’dan, bu şarkıyı Guns N’ Roses’daki Duff’tan duymayalı çok uzun zaman oldu.

Slash, This I Love çalar mı?

Merak edilen bir konu da bu ekibin Chinese Democracy’den şarkılar çalıp çalmayacağı. Özellikle This I Love, November Rain tipinde bir şarkı olarak gösterilmiş ve çok sevilmişti. Slash gibi duygulu gitar çalan bir adam, bu şarkıya güzel bir yorum katabilir. Ama özellikle Buckethead ve Bumblefoot gibi gitaristlerin yardırdığı Chinese Democracy şarkılarını tercih etmeyecektir.

– Kameraları kaldırın

Özellikle 90’larda Axl’ın kameralara karşı inanılmaz bir öfkesi vardı. Öyle ki adam dövmüşlüğü de var. Her ne kadar artık kameraları ve fotoğraf makinelerini pek dert etmiyor olsa da, orijinal kadronun havası sebebiyle tekrar o hallere bürünebilir. Dikkat etmek lazım!

– Axl ve taytlar, Axl ve deri etekler!

Farkındayım, biraz fazla “uç” örnekler oldu bunlar, ama bir başka karizma değil miydi öyle. Neyse, gerçek dünyaya dönelim. 50’yi geçmiş bir adamdan söz ediyoruz sonuçta.

Sebastian Bach’ı kim istemez ki?

Bir Guns N’ Roses hayranı, ama öncesinde Axl’ın en yakın birkaç arkadaşından biri. Birlikte defalarca sahne de aldılar ve tekrar alabilirler. Eğer bir açılış grubu olacaksa, bu Sebastian Bach olabilir. Dahası Bach, daha önce yaptığı gibi My Michelle’da Axl’a eşlik edebilir

“Para için döndüler” haberi

Evet, böyle saçma bir haber de yazıldı güzel ülkemizde. Hayır yani, “sevabına” mı döneceklerdi? Her büyük grup, ciddi rakamlar alarak anlaşmalar yapıyor. Guns N’ Roses’da da farklı bir durum yok. Eğer olay para olsaydı, bunu yıllar önce de yapabilirlerdi. Çünkü birçok kez istek olmuş, ama Axl’dan onay çıkmamıştı. Hepsini bir kenara bırakacak olursak, hazırlanan haberdeki “para için döndüler” gibi kesin bir ifade neye dayanarak yazıldı, onu da anlamak mümkün değil. Neyse diyelim ve biz bizi ilgilendiren şeylere odaklanalım.

Yeni albüm yaparlar mı?

Böyle bir söylenti bile yok. Şu an için yalnızca konserlerden bahsediliyor, ama konserlere daha aylar var. Dolayısıyla bu süreçte ekibin yıllar sonra stüdyoya girerek birkaç yeni şarkı hazırlayabileceği, hatta bu şarkıları da ilk kez konserler aracılığıyla seyircilere ulaştırabileceği konuluşuyor.

Yazının devamı “belki” gelir…