H.R Giger, Alien ve Poltergeist filmlerinde set tasarımını yapan ünlü bir sanatçıydı. Bundan başka da Korn, Danzig, Dead Kennedys, Celtic Frost, Carcass ve birçok grubun sahne tasarımını H.R. Giger yapmıştı.

5 Şubat 1940 doğumlu Giger, övgü dolu bir hayat yaşadı. Giger, Türkiye’de Yaratık adıyla yayınlanan filmde Alien karakterini tasarlayarak Görsel Efekt, En iyi Başarı Akademik Ödülü’nü kazandı. Alien filmindeki başarısından sonra Poltergeist II, Prometheus ve Killer Condom filmlerinin de tasarım ve efekt işlerini yaptı. 

Giger film projelerinin yanı sıra, rock ve metal gruplarının kullandıkları mikrofonları ve albüm görsellerini de tasarlıyordu. Giger’ın yaptığı en ünlü mikrofon tasarımı Korn’un solisti Jonathan Davis’in kullandığı mikrofon. Giger birçok grubun albüm kapaklarını tasarlamıştı. Bunlardan bazıları Carcarss ‘Heartwork’, Celtic Frost ‘To Mega Therion’, Danzig ‘How the Gods Kill’, Triptykon ‘Eparistera Daimones’ albümleri. 

Giger’ın rock ve metal için yaptığı başarılı işlerden sonra Ibanez, Giger’la anlaştı. Giger’ın tasarımını yaptığı elektro ve bas gitarların satışını gerçekleştirdi. Giger imzalı özel gitar üretimi de yapıldı. 

H.R. Giger’ın ölümü herkesi derinden etkiledi.