Ankara son dönemde çıkarttığı yeni rock ve metal grupları sayesinde, bu türler için yeni bir merkez olma özelliğine kavuştu. Hatta amatör gruplar tarafıdan düzenlenen rock ve metal festivalleri bakımında İstanbul ve İzmir’in bile önünde olduklarını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Son dönemdeki bu patlamanın bir parçası olarak Ankara’dan çıkmış olan Halvet’in yeni albümü “Çekilin Yolumuzdan”ı sizlere anlatmak için bu yazıyı yazıyorum.

Kendilerinin albüm yapacağına dair bilgim aylar öncesinde vardı. Açık konuşmak gerekirse etrafta albüm hayaliyle gezen sıradan bir rock grubu olduklarını düşünmüştüm. Fakat karşımıza çıkarttıkları albüm o kadar şahane olmuş ki, ufak çaplı bir şok yaşadığımı itiraf etmem gerekiyor. Yeni albüm bakımından kurak geçen yıla, muhteşem bir albüm ile renk kattıklarını düşünüyorum. Yerli ve yabancı yeni çıkan tüm albümleri düşündüğüm zaman bu yıla damga vuracak bir albüm henüz gelmedi. Halvet’in yeni albümü yerli albüm olarak bu yıla damga vuracak kalitede olmuş. Hatta şimdiden yılın en iyi çıkış yapan grubu olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Biraz sosyal medya tanıtımı olarak geri planda kalsalar da, gereken değerin kendilerine bir şekilde verileceğine inanıyorum.

Albüm safkan bir hard rock albümü olmuş. Heavy yanların da ağır bastığı bir albüm olduğunu belirtmek gerekiyor. Grubun vokalisti ve bas gitaristi Mert Ceylan çok iyi bir iş çıkartmış. Tarz olarak direkt olarak Lemmy Kilmister’ı örnek aldığı aşikar. Aslına bakarsanız grubun direkt olarak Motörhead’i model aldığı aşikar diyelim… Türkçe sözler ile çok farklı bir tat çıkmış ortaya. Gitar riffleri çok oturaklı. Bazı parçalarda dibine kadar headbang yaptırtacak sertlikte riffler bulunuyor. Üst seviye teknik içeren sololar da cabası. Davula değinecek olursak, çok fazla ön plana çıkmadan albümü gayet başarılı bir biçimde taşıdığını görüyoruz.

Debut albümlerde en çok karşılaşılan problemlerin başında kopuk şarkı sözleri, konsept eksikliği ve tarzın tam olarak oturmamış olması göze çarpar. Bu noktalar Halvet’de de fazlasıyla var. Albümün tam olarak bir konsepti yok. İçlerinden ne geliyorsa yazmışlar diyebiliriz. “Motorcu müziği konsepti” (kapağa da bakacak olursa böyle…) yapmaya çalıştıklarını düşünüyorum fakat pek başarılı olduklarını düşünmüyorum. Riff bakımından ise gerçekten kendi karakteristiklerini tüm parçalarda yansıttıklarını düşünüyorum. Gitaristin imzası burada çok önemli. Her parçada gitar tonu ve rifflerin bütünlüğü gayet muazzam olmuş. Sözlerin bazı noktalarda zorlama durduğunu belirmek istiyorum. Fakat bunu çok yadırgamamak lazım. Türkçe söz yazdığınız zaman kaçınılmaz bir sonuç olarak ortaya çıkıyor bu durum. Bence ilerleyen dönemde yabancı bestelere ağırlık vermeleri çok daha üst seviye işler çıkartmalarının önünü açabilir.

Tek tek parçaları değerlendirmeyi sevmediğim için o tarz bir paragrafa başlama niyetim yok. Fakat, albümün iyi parçalarını belirtmekte fayda var. Bana kalırsa albümün hit adayı diyebileceğimiz parçaları Karanlık, Alkol, Savaşma Halvet ve albüme adını veren parça Çekilin Yolumuzdan. Bu parçaların arasında da en çok Karanlık’ı beğendim. Efsane bir parça olmuş. Albümün genelinin bir tık üstünde olduğunu düşünüyorum.

Türkiye’den artık güzel işlerin çıktığını görmek sevindirici. Amatör düzeydeki grupların bile profesyonel işlere imza attığı bir döneme girmiş gibiyiz. Özellikle şahsıma gelen haber bildirimleri sebebiyle piyasayı yakından takip ediyorum. Amatör gruplar eskisi gibi değil. Single çıkartma kültürü edinip, bunu video kliple sunmak gibi “olması gereken” aktivitelere girmeye başladılar. Bu amatör piyasanın gelişminin en üst noktaya çıktığı bir albüm olmuş Çekilin Yolumuzdan. Mutlaka dinlemeniz gerekiyor. Destek olmak için albümü satın almanızı öneriyorum. Alamıyorsanız da Spotify üzerinden ücretsiz olarak dinleyin. Çok seveceksiniz.

Türk Gitar Puanı: