Murat İlkan Röportajı: Fanus Albümü İle Küllerinden Doğdu!

0
129

Türk Gitar: Sağlıklı, mutlu, müzikal açıdan başarılı, güzel bir 2015 dileriz! Peki yeni yılda Murat İlkan hayranlarını neler bekliyor? Yeni projeler var mıdır?

Murat İlkan: Merhaba, ben de size ve tüm Türk Gitar takipçilerine mutlu ve güzel bir yıl geçirmeyi dilerim. 2015 yılına Takıntı grubu ile yaptığım bir düet şarkı ile başladım, ardından doğa için çal projesinde yer aldım, sanırım bu proje de 2015 Mart, Nisan gibi yayınlanacak. Ayrıca sevgili dostum Metin Türkcan’ın bu sene yayınlanması planlanan solo albümündeki bir şarkıda vokal olarak ona eşlik ettim. Bunun dışında yeni albüm için demo kayıtları yapıyorum.

Türk Gitar: “Fanus” albümünüz, Pentagram’daki tarzınızdan oldukça farklı olan bir albüm. Fakat ilk zamanlardan beri takipçileriniz bu durumu yadırgamamış görünüyor. Albüme tepkiler genel anlamda iyiydi. Beklentileri karşılayan bir albüm oldu. Bundan sonraki albümlerinizde tarz olarak bu yolda mı devam edeceksiniz yoksa progresifden farklı tarzlara da değinecek misiniz?

Murat İlkan: Albüme gelen tepkiler beni çok mutlu etti, tüm sevenlerime destekleri için sonsuz teşekkür ediyorum, iyi ki varsınızBu albüm benim ilk grubum olan Sawdust`tan beri yapmayı istediğim bir progresif metal albümüydü. Şimdi yeni yapmaya başladığım çalışmalar da içeriğinde progresif öğeler bulunduruyor, ancak tarz olarak biraz farklı ilerliyor.

Türk Gitar: “Fanus” albümü güzeldi fakat şarkı sayısı olarak beklenenden azdı. Gelecek dönemdeki albümlerde şarkı sayısında artış olacak mı?

Murat İlkan: “Fanus” un yapım süreci benim açımdan çok sancılı geçti. Bir yandan albümü yapmaya çalışırken bir yandan da hastalığımla boğuşuyordum, hastalığım olumlu seyrederken bu sefer de albümde çalan kadroyu bir arada tutma konusunda büyük zorluklar yaşadım. Evet bir yandan bu sıkıntılarla uğraşmamdan ötürü albüm istediğimden daha kısa oldu. Şimdi oturmuş bir kadroyla çalıştığım için bir sonraki albümde anlatmak istediklerimi uzun uzun anlatma şansım olacak.

Türk Gitar: Solo projeniz daha çok yeni sayıldığı için böyle bir şey için erken belki ama ilerleyen dönemde bir live albüm veya konser DVD`si gibi planınız var mıdır?

Murat İlkan: Daha yeni bir proje olduğu için şimdilik bir DVD veya konser albümü çıkartmak fikri biraz uzak gözüküyor. Ancak projenin ilerleyen zamanlarında bu tip hareketler planlarım arasında var.

Türk Gitar: “Fanus” albümünden önceki dönemlerde akustik konserler gerçekleştirdiniz. “Fanus” albümünün ilk konserlerinde de akustik versiyonda parçalar çalmıştınız. Gelecek dönem için akustik albüm veya konser gibi projeler olacak mı?

Murat İlkan: 2009-2012 yılları arasında Murat İlkan Akustik adında bir projem oldu, çok keyif aldığım bir projeydi. Önümüzdeki dönemde yine böyle bir konser serisi yapma planım var. Ancak şu anki önceliğim yeni yapmaya başladığım albüm olacaktır.

Türk Gitar: “Fanus” albümünün LP versiyonu 2014 Mayıs ayında yayınlanacaktı ama Headbang`in sitesinde okuduğum bilgiye göre mastering hatası nedeniyle maalesef yayınlanamamış. İlerleyen dönemde albümün plak versiyonu yayınlanacak mı?

Murat İlkan: Mayıs 2014’te “Fanus” albümünün LP versiyonu satışa hazır olarak geldi, ilk olarak Hammer Müzik`te gerçekleşen imza gününde sınırlı sayıda satışa sunuldu, ben de büyük bir heyecanla satın alıp eve geldim ancak dinlerken hayal kırıklığı yaşadım. Albümün mastering ve edit`i yapılmamış versiyonu baskıya verilmiş ve satışa sunulmak üzere gönderilmiş. Bunun üzerine piyasaya sürülmemesine karar verdik. Sony Music ile konu hakkında görüşmelerimiz devam ediyor, düzgün versiyonunun piyasaya sürüleceğini söylüyorlar, kısa bir süre içerisinde tekrardan yayınlanmasını bekliyorum.

Türk Gitar: “Fanus” albümü tema olarak geçmişte yaşanmış yalnızlığı, olumsuzlukları ve aynı zamanda da geleceğe dair umudu barındıran bir albüm. Özellikle “Merhaba” parçası çok güzel bir geri dönüş parçası oldu bence. Üzerinde çalıştığınız yeni albümün teması da bu konu üzerinde mi olacak yoksa farklı bir tema mı olacak?

Murat İlkan: “Fanus” özet olarak: İnsanın yaşadığı hayatta zaman zaman istemeden de olsa başına gelen talihsizlikler sonrası hayatı boyunca oluşturduğu çevresi tarafından kendi haline bırakılmış bir insanı anlatmaktadır. Hikayenin devamında, eğer yalnızsam güçlü durmalıyım ve bu olumsuz durumu aşmalıyım kısmı giriyor konuya. Ve her şeyi daha iyi hale getireceğim umudu içinde biri çıkıyor karşımıza. Bu hikaye son zamanlarda yaşadığım ve hissettiğim şeyleri anlattı. Bundan sonraki ise, sonrasında ki dönemde yaşadıklarımın ya da yaşamak istediklerimin bir hikayesi olabilir. Sanırım insan kendisini yanlız hissedince daha güçlü oluyor.

Türk Gitar: Geçtiğimiz günlerde ülkemizin köklü gruplarından Whisky ve Devil grupları bir konser gerçekleştirdi. Ben katılamadım fakat siteden arkadaşlarım katıldı ve aldığım duyumlara göre çok iyi bir konser olmuş. Sizce bu tarz konserlerin geleceğe etkisi nasıl olur. Türkiye’de rock/metal müzik hak ettiği değeri göremiyor ve siz de bence kıymeti bilinmeyen sanatçılarımızdan birisiniz. Bundan sonrası için bu konuda daha olumlu gelişmeler sizce yaşanabilir mi?

Murat İlkan: Bence bu tür konserler iyi oluyor. Ancak Türk Rock`ının geleceği için hiç bir şey ifade etmiyor maalesef! Bence bu tarz konserler yerine, özellikle büyük şehirler başta olmak üzere sadece yerli rock, metal gruplarının olduğu görkemli festivaller düzenlenmeli! Organizatörlerin gözünden kaçtığını düşündüğüm bir şey de; yabancı grup konserlerine gelen insanların çoğu, iyi kötü bir enstrüman çalan, şarkı söyleyen ve yarın bir gün konserler vermek isteyen çocuklar. Eğer yerli gruplara yeterli önemi vermez ve onlar için kendilerini ifade edebilecekleri müzikal ortamlar oluşturmazsak, bu tarz müzik ve konserlere olan ilginin gün geçtikçe azalacağını düşünüyorum. Bu durumda gün kurtarılıyor, yarın boş bir durum oluşuyor.

Türk Gitar: Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yeni projelerde başarılar diliyoruz.

Murat İlkan: Ben de teşekkür ederim. Görüşmek üzere.