Hard Rock Cafe Açılış Partisi Değerlendirmesi

0
138

Hard Rock Cafe’nin İstanbul şubesinin açılış partisinin çok önceden yapılması gerekiyordu fakat türlü aksaklıklar yaşandı ve ileri tarihlere ertelendi. Açılış partisi 27 Eylül’e kısmetmiş. Kötü hava şartlarına rağmen rock severler KüçükÇiftlik Park’ta Hard Rock Cafe yönetimini ve grupları yalnız bırakmadı. Alanda olmayıp sosyal medyadan da desteğini esirgemeyenler de vardı.

Konser alanına girişler 16:00’da yapılacaktı ama yağmurun etkisiyle gecikme yaşandı. Kapıların açılması gecikince kapının önünde bekleyen küçük bir grup ufak çaplı protesto gerçekleştirdi. 17:15 gibi seyirciler içeri alınmaya başlandı. Dolayısıyla grupların çıkış saatlerinde de değişikliğe gidildi. Konser alanında LG’nin Ultra HD TV’leri, Harley Davidson motorları, Pocket Photo gibi eğlenceyi üst düzeye çeken yerler vardı. LG’nin olduğu yerde isteyenler müzikal becerilerini sergileyebileceği oyunlar oynadı, Harley Davidson motorlarını test edildi, Pocket Photo’dan da çekilen fotoğrafların baskısı alındı.

Saatler 17:40’i gösterirken Ogün Sanlısoy sahneye çıktı. Ogün’ün setlist’i Zeytinli Rock Festivali’ndeki gibiydi. Şarkıları anons edişi de aynıydı. Yağmurlu bir konser olduğu için Ogün’den “İstanbul Sular Altında”‘yı bekliyorduk. Bu şarkıyla birlikte; Avunmak Zor, Hadi Beni Güldür, Saydım gibi en sevilen, en çok eşlik edilen parçaları seslendirdiler. Ogün Sanlısoy ve grup arkadaşları enerjilerinde bir kayıp olmadan yola devam ediyorlar. Yeni albümlerini merakla bekliyoruz.

Yılların eskitemediği gruplarımızdan Moğollar, duygusal bir konser verdi. Her konserlerinde olduğu gibi Madımak’ı unutmadılar ve “Issızlığın Ortasında” çalındı. Moğollar’la göğe selam da gönderdik. Cem Karaca’yı alkışladık ve “Resimde Gözyaşları”nı hep birlikte söyledik. Cahit Berkay sahnenin sağında duruyordu ve sahne ışıkları sağ tarafta yetersizdi. Bazen ışıklar Cahit Berkay’ı gösteriyordu fakat ışıkların konumlarından olacak ki yüzü çok parlıyordu. Bu durum Taner Öngür’ü rahatsız etti ve şunları söyledi: “Arkadaşlar sahnede Bülent Ersoy yok. Haberiniz var mı bilmiyorum ama Cahit Berkay burada. Sağ taraftaki ışıklara özen gösterelim.” Bu cümleden sonra Cahit Berkay’ın olduğu taraf daha iyi görüntülendi. Moğollar’ın sevilen parçalarından “Dinleyiverin Gayri” ve “Bir Şey Yapmalı”ya KüçükÇiftlik Park bağıra bağıra eşlik etti. Taner Öngür “Bir Şey Yapmalı”yı şöyle anons etti: “Dünyanın her yerinde savaş var. Masum insanlar ölüyor ve terör her yerde. Buna karşı bir şey yapmayacak mıyız?”. Moğollar hem müzikal ziyafet hem de sosyal mesajlar verdi.

Moğollar’dan sonra Türkiye’de heavy metal denince akla gelen ismi; Pentagram’ı beklemeye başladık. Pentagram sahneye çıkmadan önce dev ekran devreye girdi. Pentagram üyelerinin yıllar boyunca değişikliği, albüm kapakları, konser kayıtları günümüzden geçmişe doğru gösterildi. Daha sonra hızlı bir şekilde aynı video günümüze geldi ve Pentagram, konsere “1000 In The Eastland” ile giriş yaptı. Pentagram’ın sahnesinde sis ve alevler bol kullanıldı. Bunların yanında dev ekranda da şarkıyla ilgili görseller gösterildi. Böylece seyir zevki üst düzeye çıkmış oldu. Yağmura rağmen headbang yapanlar, zıplayanlar oldukça fazlaydı. Pentagram’ın Şeytan Bunun Neresinde, Geçmişin Yükü, Lions In The Cage, Wasteland, Gündüz Gece, Tigris, Bir’den oluşan setlist’i vardı. Pentagram göze ve kulağa hitap eden bir konser verdi. 

Pentagram ve MFÖ arasındaki boşlukta Metin Türkcan sahneye davet edildi. Metin Türkcan 1986 yılından beri çaldığı gitarını Hard Rock Cafe İstanbul’a sergilenmesi bağışladı. Pentagram’ın birçok albümünde, sayısız konserinde emeği geçmiş olan gitar Hard Rock Cafe’de sergilenecek.

Duruşundan hiçbir zaman taviz vermeyen MFÖ’de kendimizden geçtik. MFÖ “Ele Güne Karşı” ile seyircinin karşısına çıktı. Setlist’te; Sarı Laleler, Yalnızlık Ömür Boyu, Bu Sabah Yağmur Var İstanbul’da, Olmuyor Olamıyor, Ali Desidero, Mecburen, Mazeretim Var Asabiyim Ben, Vurgun Yedim, Olduramadım, Hep Yaşın 19, Ah Bu Ben’den oluşuyordu. Setlist’teki bütün parçalar herkes tarafından bilindiği için hep bir ağızdan söylendi. Özkan ve Fuat’tan ufak bir müzik dersi bile aldık. Bize verdikleri sesleri onlara geri yansıtmaya çalıştık. Fuat’ta gayet başarılıydık ancak Özkan’ın çıkardığı sesleri çıkarmak epey zordu 🙂 MFÖ’nün birkaç parça daha çalması lazımdı fakat Şebnem Ferah’ın çıkması gereken zaman geciktiği için 2-3 parça seslendirilemedi.

Şebnem Ferah’ın sahnesi kurulurken bir yandan da gitar kırma seremonisi için hazırlıklar yapılıyordu. Hard Rock Cafe İstanbul şubesinin resmi olarak açılabilmesi için bu seremoninin yapılması lazımmış. Partinin sunucusu hiçbir sahnede bu kadar fazla gitar kırılmamıştır dedi. Eğer dedikleri doğruysa 27 Eylül 2014 tarihinde, Hard Rock Cafe İstanbul açılışı için gitar parçalama rekoru kırıldı.

Seremoniden sonra yağmur etkisini arttırdı, sert rüzgarlar esmeye başladı. Neredeyse bütün gün yağmur altında kalan seyircinin büyük bir kısmı çıkışa yöneldi. Ben de Şebnem Ferah’ı sonuna kadar izleyemedim. Şebnem Ferah’ı sağanak yağışın altında bekleyenler güzel bir performans izlediler.

Hard Rock Cafe’nin açılış partisi büyük bir organizasyondu. Bu büyük organizasyonda Hard Rock Cafe’yi destekleyenler arasında; LG, Rock FM, Dream TV, Dore Müzik başta olmak üzere birçok isim vardı. Ayrıca bizimle yakından ilgilenen Nevcan Alacan ve Promedia’ya teşekkür ediyoruz. Böyle bir etkinlik destekçi olmadan yapılamazdı. KüçükÇiftlik Park’ın da yağmura karşı önlem almasıyla güzel bir akşamı geride bıraktık.

Hava şartları konser için olumsuzdu ancak rock severler yağmur çamur dinlemeden, oturacak yer olmamasına rağmen açılış partisinde yerini aldı. Rock konseri yerine başka bir şey olsaydı bu kadar insan orada ıslanmaya razı olur muydu bilemiyorum. Yere düşen her yağmur damlasını meleklerin indirdiği söylenir. 27 Eylül 2014’te KüçükÇiftlik Park’a yağmurla birlikte eşsiz notalar da indi.