Hard Rock Cafe uluslararası arenada yetenekli müzik gruplarını ağırlamak üzere 5 yıldan beri yarışmalara düzenliyor. Hard Rock Rising adı verilen bu büyük organizasyon, internet üzerinden verilen oylarla başladı ve şimdi canlı performanslara geçildi. Oylama süresi boyunca birincilik koltuğu çok sık el değiştirdi. Oylamanın son gününde Merlyn, birinci oldu ve Hard Rock Rising`e katılma hakkı elde etti.

Hard Rock Rising`in ilk ayağında Merlyn, Konseptsiz ve Soul Sacrifice yarıştı. Jüride ise Sony Music Genel Müdürü Şemsettin Göktaş, Pentagram’dan Tarkan Gözübüyük, Aylin Aslım, Karnaval’dan Yalçın Birol ve Hard Rock Cafe`nin yetkili ismi Cristina Lopes bulunuyordu. Barış Akpolat yurt dışında olduğu için Cristina, Barış Akpolat`ı temsilen jürideki yerini aldı. Hard Rock Rising gecesine katılmaya gelenlere, girişte hangi grup için geldikleri soruldu. Jürinin kararı kadar grupları destekleyenlerin çoğunluğu da sıralamayı etkileyebiliyor. Bu özel gece için gelenler mekanı doldurmuştu. İnternet oylamasında birinci olduğu için Merlyn sahneye ilk çıkan grup oldu.

Merlyn, 2005`te kurulan bir rock and roll grubu. Bu zamana kadar çeşitli organizasyonlarda yer almışlar ve kazandıkları bir kitle var. Hard Rock Cafe`de de Merlyn`in hayranları, grubu yalnız bırakmadı. Aynı gece 3 grup sahneye çıkacağı için, her gruba 3 parçalık zaman verildi. Merlyn, hareketleri şarkılar çalmayı tercih etti. Grubun sahne duruşu da finale kalmayı ne kadar çok kalmayı istediklerini gösteriyordu. Belli ki hazırlık yapılmış. Merlyn`in üçüncü şarkısı Highway to Hell`di. Hem kendi şarkılarından hem de bir cover parçayla jüriyi etkilemeye çalıştılar. Vokalistin sesini Highway to Hell`de yadırgamadık. Nakarat kısmına herkes eşlik etti ve Merlyn güler yüzlerle sahneden indi. Merlyn haftanın birincisi olamadı ama grubu bilmeyenlere kendilerini fark ettirebilmeyi başardılar. Hard Rock Rising, Merlyn`in kariyerinde önemli bir nokta olabilir.

Günün ikinci grubu Konseptsiz kalabalık bir şekilde sahneye çıktı. 6 kişiden oluşan grup, saykodelik duruşunu rock and roll ile birleştiriyor ve kendi müziğini üretiyor. Konseptsiz, Merlyn`den sonra vitesi düşürdü gibi geldi. Merlyn`nin Highway to Hell yorumundan sonra, ritmi düşük parçalar seyirciyi pek mutlu etmedi. Sahneye konsantre olunması gerekirken, Hard Rock Cafe`de olanların dikkati başka yerlerdeydi. Konseptsiz, kendi konserlerinde güzel çalıyor, güzel söylüyor olabilir ama Hard Rock Rising`de öne çıkamadılar.

Günün son grubu ve haftanın birincisi Soul Sacrifice, sahnede son hazırlıklarını tamamlarken, çok sert çalacaklarını hissettirdi. Hard Rock Cafe`nin ses sisteminin de güçlü olduğunu Soul Sacrifice ile öğrenmiş olduk. Death metal çalan Soul Sacrifice, ilk parçadan itibaren büyüleyici bir performans sergiledi. Hard Rock Rising`in belki de en unutulmayacak konserini verdiler. Ön taraftaki Soul Sacrifice seyircisi grupla birlikte headbang yaptı ve ortama hareketlilik geldi.

Performansların sonunda Cristina Lopes sahneye çıktı ve birinciyi açıkladı. Ardından Soul Sacrifice bir parça daha çaldı ve Hard Rock Rising`in ilk haftası bitmiş oldu.

Kişisel yorum: Gecenin bitiminde Twitter`dan #HardRockRising etiketine baktım ve bazı Merlyn hayranlarının Soul Sacrifice`ın birinci seçilmesine şaşırdığını, anlam veremediğini gördüm. Grubu birinci seçen jüriye de çok tepki verdiklerini, çok kızdıklarını fark ettim. Hard Rock Rising`in finaline katılmaya hak kazanan Soul Sacrifice`ı Türkiye`nin en güçlü adayı olarak görüyorum. Soul Sacrifice, yurt dışında konserlere çıkan bir grup. Avrupa`da Soul Sacrifice`ı bilenler var. Büyük eleme turunu da geçersek Türkiye`den bir grup İspanya`ya gidecek. Merlyn daha bunu kaldıramayacak bir grup. İspanya`ya daha güçlü, daha bilindik, daha tecrübeli bir grubumuzu göndermek daha doğru olacaktır.

Performanslar:

Merlyn:

Konseptsiz:

Soul Sacrifice: