Hayalperest Rock Grubu Heavy Sky İzmir`i Griye Boyadı

0
225

Heavy Sky son zamanlarda oldukça aktif bir grup ve birçok kişi adını sıkça duyuyordur ama ufaktan bahsetmekte fayda var. 2,5 senedir müzik yapan grup, ülkemizde rock müzik adına umutlanmamızı fazlasıyla sağlayan bir topluluk haline geldi. Vokalde Batu Akdeniz, gitarda Çağlar Töngür, bas gitarda Mehmet Öztürk ve davulda Hakan Kılıç`tan oluşan kadrosuyla yaklaşık 6 ay önce “Dreamer” isimli albümünü yayımladı ve büyük ses getirdi. Doğu Yücel, Murat Beşer, Barış Akpolat gibi birçok önemli müzik yazarının da dikkatini çeken grup basında da geniş yer buldu. Çıkışını sürdüren grup 28 Ekim akşamı Volume Alsancak`ta konser verdi. Şehrin griye boyandığı gecede bakalım neler oldu.

Mekana soundcheck alınırken gittim. Sesler o kadar düzgün geliyordu ki konsere olan hevesim daha da arttı. Saat 22:30 olduğunda Heavy Sky sahneye çıktı ve albümden önce single olarak yayımladıkları “Unbreakable” ile konsere başladılar. “Save Me” ile giriş yapacaklarını tahmin ettiğim için sürpriz oldu. Güzel bir girişin ardından ikinci sırada albümün açılış parçası vardı. Heavy Sky konserin başında sahneye hakim olduğu gösteriyordu. Ses düzeni oldukça iyiydi ve buna grup üyelerinin güzel performansını da eklediğimizde ortaya nefis bir konser çıkıyordu. Konserin bazı eksi yönleri de vardı ama Heavy Sky`dan kaynaklı değil. Örneğin, ilgi daha fazla olabilirdi diye düşünüyorum. Oldukça kaliteli bir albüm çıkarmış ve ilk albüm olmasına rağmen baya tok bir sound ortaya koymuş bir grup var ve ülkenin en büyük şehirlerinden birine ilk kez geliyor. Kaliteleri gereği çok daha büyük bir ilgi görmelerini bekliyordum ama en azından gelen kitle açısından oldukça eğlenceli bir konser oluyordu.

İki parça ile güzel bir giriş yapan grup sonrasında “Down On The Road”u çaldı ve bu şarkıyla beraber iyice moda girmeye başladık. Ardından gelen “Broken” seyir zevkimizi daha da artırdı. Heavy Sky ciddi anlamda çok iyi bir grup olduğunu kanıtlıyordu. O kadar temiz çalıyorlardı ki dışardan geçen biri olsam içerde birinin plaktan Heavy Sky dinletisi yaptığını düşünürdüm. Sıradaki parça albüme adını veren “Dreamer”dı. Bu şarkı öncesinde grubun frontman`i Batu ufak bir konuşma yaptı ve şöyle dedi:

Biz bu yola çıkarken bize İngilizce sözlü albümün tutmayacağını söylediler ama tutmuş ki buradasınız, buradayız, hep beraberiz. İngilizce yazılı tişörtler giyiyorsak, İngilizce sözlü şarkılar da yapabiliriz. Neden evrensel bir dille kendimizi dünyaya göstermeyelim ki?”

Batu böylece Heavy Sky`ın müziğe bakış açısını anlatmış oldu. Dreamer`ın sonlarına doğru soloya giriş sırasında Batu, seyircilerin arasına gelerek gitar çaldı ve bu hareketi de büyük alkış topladı. Konserin yazdığım anlarına kadar hep kendi besteleriyle ilerleyen Heavy Sky, araya bir Guns N` Roses`dan “It’s So Easy” sıkıştırdı. Tekrar albüme dönüp “I’ll Be Home” dinledik ve sırayla Kings Of Leon`dan “Sex on Fire” ve Deep Purple`dan “Burn” çalındı.

Toparlayacak olursam izlediğim en iyi konserlerden biriydi. Bu konseri güzel kılan en büyük faktörlerden biri de grubun iyi performansının yanı sıra ses düzeninin mükemmelliğiydi. Heavy Sky önümüzdeki dönemlerde çok büyük işlere imza atacak gibi görünüyor. Kendilerine bu güzel performans için teşekkür ederiz, gelecek konserlerde görüşmek üzere!