Hayko Cepkin – Beni Büyüten Şarkılar

0
161

Ülkemizin sevilen isimlerinden Hayko Cepkin, “Beni Büyüten Şarkılar” adı altında yeni bir albüme imza attı ve albüm 29 Ocak günü piyasaya çıktı. Sanatçının yeni albümü daha piyasa çıkmadan bile çok konuşuldu.

Albümle ilgili fikirlerime başlamadan önce giriş kısmında biraz bilgi vermek istiyorum. Öncelikle Hayko Cepkin`in bu solo albümünde emeği geçenlerden bahsedelim. DMC etiketiyle piyasaya çıkan “Beni Büyüten Şarkılar”, bir cover albümü. Hayko Cepkin`in yorumladığı şarkılar ise herkesin bildiği şarkılar, özellikle bizim üst kuşağımız çok fazla hakimdir bu parçaların çoğuna. Bu şarkılar yıllar içinde eskimemesinin yanı sıra birçok kez duyduğumuz, benimsediğimiz şarkılar haline geldi. Bir benzetme yapacak olursak bu parçalar eski filmlerimize olan ilgi gibi yıllardır dinlenen ve yıllar sonra dinlenecek olan şarkılar olarak hepimizin hayatında yer edinmiş şarkılar. Albüm Hayko Cepkin prodüktörlüğünde Hayko Cepkin Home Studio`da kaydedildi. Elektro gitarda Özgür Özkan, bas gitarda Poyraz Kılıç, davulda Murat Cem Ergül bu albümde Hayko Cepkin`e eşlik eden isimler. Klavyede de Hayko Cepkin iş başındaydı. Albümün mix işlemini yaklaşık iki ay önce kalp krizi nedeniyle kaybettiğimiz Evrim İşbilir, mastering işlemini ise Çağlar Türkmen gerçekleştirdi. Albümdeki tüm düzenlemeler Hayko Cepkin`e ait. Ayrıca kartonete baktığımızda Hayko Cepkin`in küçüklük resimlerini görüyoruz, sanatçının hayranları için arşivlik bir albüm olmuş.

Şimdi albüm hakkındaki fikirlerime gelecek olarak, “Ben İnsan Değil Miyim” ve “Aldırma Gönül” yayımlandığında çok beğendim ve albümün genelinin de iyi olacağı konusunda beklentiyle albümü beklemeye başladım. Albüm ilk çıktığı gün CD bulamadığım için akşamında merak edip iTunes üzerinden satın aldım ve yazıyı yazmak üzere dinlemeye başladım. İlk dinleyişimde o kadar beğendim ki tamamen kendimi müziğe kaptırıp yazıya konsantre olamadım ve ikinci kez baştan açıp yazıyı yazmaya başladım.

Albüm beklentilerin hakkını veren bir çalışma olmuş. Hepimizin bildiği parçalar olduğu için midir bilmem ama albüme alışmak çok kolay oldu. Ben klasik rock, heavy metal hayranlığımın yanı sıra kaliteli bulduğum parçaları dinleyen, müzik ayrımı yapmayan bir insanım ve halk müziğinin, özgün müziğin bendeki yeri ayrıdır. Halk müziği bestelerini rock formunda dinlemeyi çok keyifli bulduğum için albüm bana fazlasıyla hitap ediyor. Türkiye`de kaliteli müzik yapıp da ismini duyurabilen sanatçıların sayısı her geçen gün azalırken Hayko Cepkin albümle birlikte bu konuda da başarısını sürdürecek gibi görünüyor.

Albümdeki şarkıların bazılarında sosyal ve toplumsal konulara hitap etmesi dikkatimizi çekti. Bir Cahit Berkay bestesi olan “Issızlığın Ortasında”, Sivas katliamına gönderme yaparken, “Yuh Yuh” ve “Nem Kaldı” gibi Aşık Mahsuni Şerif eseri olan parçalar da toplumsal konulara ve adaletsizliklere değinen eleştirel yapısı olan parçalar. “Nem Kaldı” tarz olarak oldukça ilgi çekici olmuş, şarkının enstrümantal kayıtları olarak Cem Karaca’nın 1971’de kaydettiği versiyon kullanılmış, yeniden kaydedilmemiş. Ayrıca sözleri Sabahattin Ali şiiri olan, müziği de bir Yavuz Örten bestesi olan, özellikle Edip Akbayram ile tanıdığımız “Aldırma Gönül “ parçası da dikkat çeken parçalar arasında ve bu parçada Hayko Cepkin`e rap sanatçısı Hayki eşlik ediyor. Albümden en beğendiğim parça ise önceden yayımlanan “Ben İnsan Değil Miyim” oldu. Daha önce pek sık dinlememiştim ama Hayko Cepkin yorumu çok hoşuma gitti ve şimdiden hafızama yerleşti.

Genel olarak özetleyecek olursam, bu proje ortada hiç yokken bile Hayko Cepkin halk müziği ve arabesk parçalardan oluşan bir cover albümü yapacak denilseydi kafamda tam olarak böyle bir albüm canlanırdı. Albümün adı kartonette “Beni Büyüten Şarkılar Vol. 1” diye geçiyor yani bu isim bu albümün ikincisinin geleceğine de bir işaret. Herkese keyifli dinlemeler, müzikle kalın.

Türk Gitar Puanı: