Babymetal kısa zamanda Japonya`nın en büyük müzik gruplarından biri oldu. 2010`da kariyerine başlayan grup 3 kızdan oluşuyor ve yaşları 16-18 arasında. 2014`te yayımlanan Babymetal albümü, metal dinleyenlerin ön yargıyla yaklaştığı bir albüm oldu. İkinci albüme ise az bir zaman kaldı. Babymetal ön yargıları tamamen yıkacak mı, merak konusu.

Babymetal`i seven sevmeyen herkesin kabul etmesi gereken bir gerçek var ki, o da bazı konserlerin kapalı gişe olması. Müziklerini beğenmeyebilirsiniz, böyle metal mi olur diyebilirsiniz ama Babymetal`e yurt dışında inanılmaz bir ilgi var. Yokohama Arena`nın kapasitesi 17.000 kişilik. Japonlar orayı tıklım tıklım dolduruyor. Avrupa ve Amerika`da da durum pek farklı değil. Babymetal`in isminin geçtiği konserler gerçekten iyi hasılat elde ediyor.

Bazı gruplar var ki, büyük bir çıkış yakalayıp aynı hızda yere çakılıyor. Babymetal şu an “marka” grup olmuş durumda. Dünya çapında milyonlarca hayranı var. Grubun ikinci albümü Metal Resistance 1 Nisan`da piyasada olacak. Babymetal`in arkasına aldığı rüzgarı devam ettirebilmesi için ikinci albümün başarısı çok önemli. Grubun beyni Kobametal yeni albümle ilgili şunları söylemişti:

Çıkış albümünden sonra dünyayı dolaşmaya başladık. Bir sürü insanın bizi izlemeye geldiğini gördüm, olağanüstü anlardı. İlk albümdeki şarkılar dinleyene farklı şeyler kazandırıyordu. Babymetal hala yeni şeyler keşfettirecek kapasiteye sahip. 1 Nisan`ı heyecanla bekliyorum.

Babymetal`in J-Pop ve heavy metal etkileşimli müziği yine çok konuşulacak. Grup şimdiden ilk büyük konserini açıkladı. 2 Nisan`da Wembley Arena`da yeni albümün ilk konseri organize edilecek. Wembley`de konser vermek her grubun harcı değil. Bununla beraber, Babymetal`in 2016 final şovu Tokyo Dome`da olacak. Burada Rolling Stones, Michael Jackson, Paul McCartney ve KISS gibi gruplar sahne almıştı.

Yeni albüm, Wembley ve Tokyo Dome konserleri gösteriyor ki hedefler büyük, beklentiler çok yüksek. 2016`nın başında bu kadar büyük adımlar atan grubun kalıcı olacağını, bir zaman sonra da yol gösterici olacağını düşünüyorum. Babymetal`e karşı olanlar, dağılmasını isteyenler kusura bakmasın, Babymetal dünyayı dolaşmaya uzun süre devam edecek.

Su-metal geçen yıl verdiği röportajların birinde şöyle konuşmuştu:

Bu albüme her şeyimi verdim. Orada, Babymetal`in yeni albümünü duymak isteyen birileri olduğunu biliyorum. İkinci albüm çıktıktan sonra Wembley konserimiz var. Yeni parçaları ilk kez Wembley`de canlı çalacağız. Aklıma geldikçe hala inanamıyorum! Özel bir gece olacağından hiç şüphem yok. Wembley`de çok ünlü gruplar çaldığını biliyorum. Bizim de orada çalacak olmamız doğru şeyler yaptığımızı gösteriyor.

MaoMetal`in düşünceleri de şöyle:

Büyük bir hayali yaşıyoruz. Yeni albüm mümkün olduğunca herkese ulaşmalı ve Babymetal`in ne olduğunu, ne yaptığını anlatmalı. Hayranlarımız, destekçilerimiz ve ekibimiz olmadan bunların üstesinden gelemezdik.

Babymetal`in Wembley konserine dair iki ipucu vereyim. Gimmi Chocolate parçası grubun marşı hali geldi. Sahne şovu olarak uçan çikolata barları görebiliriz. Mahşerin Dört Atlısı da bir sürpriz yapıp Wembley sahnesini Babymetal ile paylaşabilir.

Gelişmelerden yola çıkarsak Babymetal`in müzik dünyasına vereceği çok şey var. Ekibin kendine güveni o kadar fazla ki, “asıl macera şimdi başlıyor” gibi demeçler veriyorlar. Nisan ayına az kaldı. Albüm nasıl karşılanacak, grubu nasıl etkileyecek göreceğiz.