Heavy Metal Dinlemek İnsanı Sakinleştiriyor!

0
82

Çok özel bir bilimsel çalışmayı sizlere duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Queensland Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma gösteriyor ki, kızgın bir ruh halindeyken heavy metal dinlerseniz bu size olumlu etki edecek ve büyük olasılıkla sakinleşeceksiniz.

Psikoloji bölümünde okuyan Leah Sharman isimli öğrencinin yaptığı araştırmaya göre insanlar heavy metal dinledikçe ilham alıyor, müzik hakkında düşünüyor ve sakinleşiyor. Sharman, “Bu müzik insanların ayarsız duygularını dizginleştiriyor, pozitif bir ruh haline sokuyor.” şeklinde konuştu.

Sinirli bir ruh halindeyseniz, heavy metal gibi alışılmışın dışında ‘ekstrem’ müzikler sizin ruh halinizle eşleşiyor ve sizi düşünmeye itiyor. Bu müzik sizin duygunuzu tamamlamanıza yardımcı oluyor ama aynı zamanda sizi daha aktif hissettiriyor.

Denekler 18-34 yaş aralığında seçilmiş 39 kişiden oluşuyor. Deneklerin davranışları 16 dakikalık ‘sinir yüklemesinden’ sonra not ediliyor. Bu aşamadan sonra ya 10 dakikalık sessizliği seçmeleri, ya da 10 dakika kendi seçtikleri şarkıları dinlemeleri isteniyor. Bu aşamadan da sonra ise deneklere sosyal yaşantıları hakkında sorular sorulup, cevaplar karşılaştırılıyor. Heavy metal dinleyen deneklerin sorulara daha sakin ve mantıklı cevaplar verdiği gözleniyor.