“Ne alakası var arkadaşım ben her zaman metal dinlerim” diye çıkışmayın hemen, yemezler. Ben hiçbir meyhanede Slayer çaldığını görmedim…

Metal müzik öyle bir müzik ki, sevindiğinizde, sinirlendiğinizde, üzüldüğünüzde, kısacası hemen her duyguda dinlenebiliyor. Sinirliysen takarsın kulaklığı dinlersin Raining Blood’u, sonra tutabilene aşk olsun. Sevinçli bir anında mısın, takarsın kulaklığı dinlersin Korpiklaani’den Vodka’yı, sen o zaman gör sevincini.

Üzgün müsün, yapabileceğin çok şey yok. En fazla Pink Floyd, Led Zeppelin falan. Onda da hem İngilizcen iyi olacak, hem de sözleri anlayıp çevirirken duygusal moda gireceksin. O iş zor. Ama aslında hepimizin yaptığı ama söyleyemediği bir şey var. Evet, arabesk müzik!

Kabul, birbirinden tamamen kopuk iki tür ama yargılamadan önce bir düşünün. Uzandın yatağına, dertten ne yapacağını bilemiyorsun. Belki gözlerin de dolmuştur artık onu sen bileceksin. Taktın kulaklığını, açtın Shine On You Crazy Diamond’ı. “Adamlar çalıyor” dedin de sözler? Gel hocam sana bir doz Müslüm baba verelim.

“Ben bu müziği dinlemem, kıro müziği bu” demeden önce bir hatırlatmam olacak. Rock ve metal dinleyenlere satanist damgası vuranlara “önyargılı” diyoruz. Çoğu zaman ciddiye bile almıyoruz. Aynı şekilde arabesk müziğe de önyargılı bakarsak o ciddiye bile almadığımız enteresan insanlardan farkımız olmaz. Müzik bu sonuçta, dinlemekten zarar gelmez.

Neyse Müslüm baba diyorduk. Açtın “Hangimiz Sevmedik” şarkısını, hem müzik güzel, hem şarkı sözlerini anlayabiliyorsun ve kendinle bağdaştırabiliyorsun. Kafanda bir şeyler canlanıyor. Hemen peşine Orhan Gencebay’dan “Beni Böyle Sev Seveceksen” dinledin. Üstüne bir de Ahmet Kaya’dan “Kum Gibi” ekledin. Artık geçmiş olsun, derdin 10 kat daha arttı. Zaten başından beri amaç buydu. Çünkü insan, duygularını pekiştirebildiği, hatta mümkünse o duygusal seviyeyi arttırabildiği şarkıları tercih eder. Sevinci de, hüznü de, öfkeyi de doya doya yaşamak lazım. İnsanın doğasında var bu, robot değiliz sonuçta.

Müzik, kültür işidir. Metalci kimlikleriyle öne çıkan insanlara karşı olan önyargıdan zaten bahsettim. Her türlü müziği dinleyelim, önyargı bizim işimiz değil.

Her türlü duyguyu, o duyguya tamamen zıt müziklerle bastırmaya çalışmaya hiç gerek yok. Her müzik türünün kendi içinde farklı anlamları, farklı kavgaları var. Müzik evrenseldir, müziksiz kalmayın.

Yorumlarınızda sevdiğiniz arabesk şarkıları paylaşabilirsiniz.