Görünüşe göre Ritchie Blackmore yalnızca grupla ipleri koparmadı. Gruptaki en eski arkadaşlarından Ian Paice ile de ipleri kopardı. TeamRock Radio’ya konuşan Paice, kendisinde Blackmore’un telefonunun olmadığını ve kendisi ile iletişimde olmadığını söyledi. Ona göre arkadaşlar iletişimi koparmamalı.

Blackmore ve Paice Mart 1968’de grubu kurmuşlardı. Daha sonra ise kadroda Jon Lord, basçı Nick Simper ve vokalist Rod Evans kendine yer bulmuştu. Grup Joe South’tan Hush coverı ile büyük bir başarı yakalamış ve ilerleyen dönemde en çok bilinen kadrosunu oluşturmuştu.

Blackmore ve Paice 1975’e kadar beraber çaldı, daha sonra 1984-93 arası yeniden beraber çaldılar. İkinci dönemlerinde aralarına iyice soğukluk girmeye başladı. Blackmore önce Rainbow ile çaldı daha sonra ise Blackmore’s Night isimli bir grup kurdu. Bu sırada Deep Purple ise Steve Morse ile yoluna devam etti.

Görünüşe göre kimse grubun orijinal gitaristinden bir şey duymuyor. Paice ise arkadaşlıklarının bitmesine üzgün görünüyor:

Bu üzücü çünkü gereksiz bir şey. Umarım yanılıyorumdur, Blackmore bunu gördüğünde beni arar ve ‘sen ne hakkında konuşuyorsun dostum?’ der.