Önce teknik özelliklerden bahsedelim azıcık. Gitar solid top bir gitar değil. Türkçe konuşursak üst ses tahtası kaplama bir ağaç. Üst kısım ladin olduğu söyleniyor ancak bu gitardan bir ladin parlaklığı ve sıcaklığı beklemeyin. Çünkü kaplama yapıldığı ağaç büyük ihtimalle epey “tırt” diye ifade edilebilecek türden bir ağaç olduğuna eminim. Arka ve yan ağaçları genelde giriş seviyesi gitarlarda kullanılan ve ton olarak pek bir anlam ifade etmeyen agathis ağacı. maun ağacına benzetilse bile maun ağacının tok ve sıcak yapısının kesinlikle bu ağaçta olmadığına deneyimlerim sonucu emin oldum. Sapta maun kullanılması ise sese oldukça etki etmiş. Bu gitarı dizayn eden Ibanez mühendislerinin, kaplama ses tahtası ve agathis’in açıklarını sap ağacını iyi kullanarak kapatmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Zira sese etkisi büyüktür sap ağacının. Çünkü ses titreşmeye saptan başlar ve titreşen dalgalar saptan gövde boyunca devam ederler. Klavye (tuşe) ağacı olarak da gül ağacı tercih edilmiş. Ancak çok iyi bir ağaç olduğunu söylemem mümkün değil.

Ibanez AEG8E

Üzerinde 3 band ekolayzır olan bir preamp’ı var. Açıkçası herhangi bir sisteme girdiğimizde sese büyük oranda etki ettiğini söylemem lazım (Pc, Amfi veya direkt miks’e girmek). Yalnız ekolayzırının epey dengesiz olduğunu söylememde yarar var. Bilhassa bas konusunda bana çok dağınık geldi. Toparlaması oldukça güç durumlara sokabiliyor iyi ayar yapılmazsa. Gitar üstündeki bir diğer olumlu nokta ise dahili akort mekanizmasının bulunması. Kesinlikle can kurtarıyor. Ancak bu artıyı, fazlaca akort kaçırarak da eksilttiğini söyleyebilmemiz mümkün. Bazı arkadaşların hoşuna gitmeyecek bir tarafı da sap kalınlığı. Oldukça etli bir sapı var. Skala uzunluğundan dolayı da teller epeyce sert. Gitar ile solo çalışmanın içerisine girebilmek için çok güçlü parmaklara sahip olmak gerektiğini söyleyebilirim.

Kısacası çok iyi bir işçiliğe sahip değil. Zaten cilası yapışkan ve rahatsız edici. Üstüne kullanılan ekipman ve materyal; tüm bunların üstüne istenilen ücret ile tercih edilmemesi gereken bir gitar olduğunu rahatça söyleyebilirim. Piyasa değeri yaklaşık 650 lira civarında. Bu civar fiyatlarına daha iyi gitarlar bulmak kesinlikle mümkün. Bu yüzden çevremi de uyardığım gibi buradan siz sevgili okurları da uyarıyorum. Giriş seviyesi Ibanez elektro/akustik gitarları asla ve asla denemeden almayın. Aslında deneyerek de almayın zira bu fiyatta bir gitara işçilik vs. için değil de isim için ücret ödediğinizi asla unutmayın.