Ibanez DS7

0
96

Bu pedalı çok öncelerde almıştım. Neden aldığımı aslında ben de bilmiyorum fakat az çok tahmin de edebiliyorum. Gitar çalmaya ilk başladığım dönemlerde sürekli olarak metal dinlemem ile alakalı olsa gerek, Ibanez’in de ismine güvenerek bu pedalı edinmiş olmalıyım. Son dönemde metal ve İbanez arasındaki bağ malumunuz… Her neyse. Direkt pedalı aşağılayarak başladım ama iyi yönlerine de değineceğiz. Haydi başlayalım.

Pedalın isminin DS7 olduğuna bakmayın. Bu sınıfın en alt pedalı konumunda. Yani DS1, DS2 şeklinde bir ilerleme söz konusu değil, direkt olarak DS7 ile başlıyor bu sınıf. Gerçi sınıf demek pek doğru olmaz çünkü bu pedaldan sonra bir üst modeli de çıkmadı zaten. 

Ibanez DS7Ibanez DS7’nin üzerinde klasik olarak Drive, Tone ve Level potansları bulunmakta. Daha önceki pedal incelememiz olan Marshall Jackhammer’ın aksine çok geniş bir kontrol mekanizması kullanılmamış pedalda. Bunun dışında tonelocke adı verilen bir sistem sayesinde pedalın ayarlarını yaptıktan sonra potansları içine bastırıyoruz ve ayarladığımız ayarların kaybolma riski ortadan kalkıyor. Yani şöyle ki, yanlışlıkla potansın çevrilme ihtimali ortadan kalkıyor. 

Pedalın tonlarına değinelim biraz da… Öncelikle şunu söylemeliyim ki, pedal çok tiz bir karaktere sahip. Klasik sustain’i bol lead gitar tonları için hoş bir seçenek olabilir. Pedal direkt olarak iyi bir sustain sağlamıyor. Yanına koyacağız ek pedallar ile sustain alabilirseniz ancak bu pedalı adam edebilirsiniz diye düşünüyorum. Onun dışında ritim tonları açısından ben pek iç açıcı bulmadım. Özellikle power akorlarda ve üst teldeki ritim geçişlerinde biraz fazla gürültülü bir hal alabiliyor.

Youtube’da bir kaç performans videosu izledim. DS7 ile crunch ton ayarlamaya çalışanlara bile rastladım. Hiç hoş olmuyor. Neden bunu yapıyorlar anlamış değilim. Hiç unutmam, biz de bu pedalı Squier Standard Telecaster’a bağlayıp ritim gitar çalmaya çalışma gafletine düştük zamanında. O zamanlar da çok kötü oluyordu. Yapmayın, etmetin, gözünüzü seveyim. Biz yaptık, siz yapmayın.

Son olarak, bu pedalı hiç kimseye önermiyorum. 150 liraya çok daha işlevsel pedallar mevcut. Yapacağınız müzik ne olursa olsun bu pedal işe yaramaz. Ibanez’in bile desteği çektiği bir pedaldan söz ediyoruz. Eğer klasik bir distortion tonu istiyorsanız ve çok fazla kafanızı yormak istemiyorsanız Boss’un bu fiyat aralığındaki pedallarına bakmanızı öneriyorum.