Ibanez GRG170DX

0
113

Ibanez’in artık çin’de üretilen, finansal olarak son zamlar nedeniyle artık her ne kadar bir giriş gitarı fiyatında olmasa da; hoş bir öğrenci gitarı. Görünüm itibariyle “pickguard “‘sız RG serisi ile birebir denilebilir. Öncelikle yeni başlayan ya da başlayacak olan birinin gönül rahatlığı ile tercih edebileceği bir gitar olduğunu söylemekte fayda buluyorum.

H-S-H manyetik dizilimi ve 5 yollu manyetik anahtarımız, bize ton yelpazesi konusunda epey güzellik sunuyor. Genel anlamda her tarz müzik yapılabilir demekte bir sakınca bulmuyorum, yapılabilir. Gitarı ilk elinize aldığınız an itibariyle; derin gövde oyukları, humbucker-single-humbucker manyetik dizilimi, köpek balığı dişi motifli perde işaretleri ve aklımıza kazınmış kafa (headstock) formu ile alışıldık bir Ibanez elektrik gitar tasarımıyla karşı karşıyayız. Bu gitarı alacak olan kişilerin ilk gitarı olacağını farz edersek (öğrenci gitarı demiştik) Floydrose yerine Fat10 tarzı bir köprü sistemi kullanılması gayet mantıklı olmuş .Floydrose evet akort kaçırmaz efendim, lakin akort edebilirseniz. Özellikle Floydrose bu tarz ucuz yollu, giriş seviyesi gitarlarda epey can sıkabiliyor (Bkz: Cort x6).

Ibanez GRG170DX

Daha önce de belirttiğim gibi humbucker-single-humbucker konfigürasyonuyla GRG170DX çok geniş bir yelpazede çıkarabildiği tonlarla pek çok farklı stile uygun bir gitar olduğunu ortaya koyuyor. Manyetik seçici 1. pozisyonda eşik humbucker, 3. pozisyonda eşik ve sap humbucker’ların karışımı, 5.’de sap pozisyonundaki humbucker tonları ile klasik Les Paul soundlarını verebiliyor. Manyetik seçicinin 2. ve 4. pozisyonlarında ise ne zaman duysanız tanıyacağınız Strat’ların ara tonları… 2. ve 4. pozisyonlarda sap ve eşik humbucker’ların tek bobinle çalışarak single’a dönüşmesi tonal yelpazenin, genişliği açısından gerçekten çok iyi. Aynı manyetik dizilimine sahip tüm gitarlarda bu bağlantı mevcut olmadığından bu tonları çıkarmak mümkün olmuyor. Herkesin gitar denerken çaldığı klişeler vardır. Hatta ABD’de bir gitar mağazasında ‘Smoke On the Water’ çalmak yasaktır’ yazarmış, şeklinde bir şehir efsanesi vardır. Ben de bir gitarın sap manyetiğini denerken mutlaka Sweet Child O’mine’ın giriş riff’ini çalarım, ve ara soloları… 2. ve 4. pozisyonlardaki ara tonlar için ise Sweet Home Alabama. GRG170DX’in de bu testlerimi başarıyla geçtiğini söyleyebilirim.

Ibanez GRG170DXOrta büyüklükteki perde demirlerindeki işçilik bu fiyat aralığındaki bir gitar için oldukça iyi. Sap ne çok kalın, ne çok ince, pek çok kişiye rahat ettirecek cinsten. Mevcut tel yükseklik ayarı benim alışkın olduğumdan biraz yüksek olsa da genele bakıldığında memnuniyetsizlik yaratacağını sanmıyorum. Zaten tel yüksekliği tercihi kişiden kişiye değişebiliyor, kimisi daha yüksek seviyor, kimisi de tam tersi. Küçük ama; yer yer önem arz eden detaylara değinecek olursak: sap çeliğini örten plastik kapağın yeni ve iyi bir tasarımı var. Volume ve ton potanslarının kapakları da öyle. Ancak sap kısmındaki üst eşiğinde kullanılan plastik malzemeyi pek beğenmedim. Bu fiyat aralığında bir gitarda kemikten yapılmış bir eşik olmasını beklemiyorum ama yine plastik alaşımlı ve sürtünmeyi kolaylaştıracak kompozit bir malzeme kullanılabilirdi. Sap topuğu yani sapın gövdeyle birleştiği nokta pek çok modern gitarda  olduğu gibi bir eğimle küçültülmüş. Bu da 15. pozisyon ve daha yukarısında çalarken sol ele rahatlık sağlıyor. Bu arada bu gitarda siyahın yanı sıra kırmızı ve mavi renk seçenekleri de mevcut, aklınızda olsun.

Son olarak gitarın tamamen öğrenciler için uygun olduğunu söylemek istiyorum. Rock’tan blues’a, heavy metal’den pop’a her türlü müziği çalabileceğiniz ve uzun süre daha iyisine gerek duymadan, değiştirmeden kullanabileceğiniz bir ‘ilk’ elektro gitar. Tavsiye ederim.