Bugün 21 Eylül 2014, yani Dünya Barış Günü. Bugün 50’den fazla ülke Birleşmiş Milletler’in desteklediği Dünya Barış Günü’nü kutlamak için John Lennon’ın ikonlaşmış şarkısı Imagine’i söyleyecek. Özellikle terörle mücadelede büyük kayıplar vermiş ve acılar çekmiş Türkiye, Mısır, Meksika, ABD gibi ülkeler için özel bir gün olacak. Aynı zamanda Imagine, barış için küresel marş olacak. Telif hakları ise doğrudan Yoko Ono’ya gidecek.

1981 yılında, Birleşmiş Milletler tarafından Eylül ayının üçüncü salı gününün Dünya Barış Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştı ancak ilk defa 21 Eylül 1982’de kutlanan bu gün, o günden bugüne her yıl aynı gün kutlanmaya başlandı. Yoko Ono, Birleşmiş Milletler hakkında şu ifadede bulundu:

Birleşmiş Milletler; özgürlüğe, insanlar için adalete ve bir gün Dünya’da barış olacağına inanan büyük ve güçlü bir kurum.

John Lennon, 1971’de şarkıyı dünya barışına ulaşılabileceği ve savaşların unutulabileceği mesajını vermek için yayınlamıştı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon bugün için şu açıklamayı yaptı:

Bütün savaşçıları, barış havası solumak adına silahları bırakmaya çağırıyoruz. Silahlı çatışmalar ailelere, topluluklara ve ülkelere dile getirilemez büyüklükte acılar getirdi. Bugün pek çok insan teröristler ve savaş yanlıları tarafından büyük acılar çekiyor. Gün, bir ve beraber olma günüdür.

Türk Gitar olarak herkesin barış içinde yaşamasını diliyor ve temenni ediyoruz.