Headbangers Weekend kapsamında ülkemizde konser verecek olan Carcass’in gitaristi Bill Steer ile çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Bu röportaj Carcass’in Türk web medyasına verdiği ilk röportaj olma özelliği taşıyor. Keyifle okuyabilirsiniz.

Türk Gitar: Röportaj için çok teşekkürler! Carcass ile röportaj yapıyor olabilmek gerçekten büyük bir zevk.

Carcass: Teşekkürler. Zevk aynı zamanda bize de ait. Bu bizim Türk medyasıyla yaptığımız ilk röportaj ayrıca.

Türk Gitar: Swansong’dan sonra uzun bir süre ayrı geçirdiniz ve inanılmaz derecede harika döndünüz. Bu başarı ve fitliği neye borçlusunuz?

Carcass: Çok naziksiniz. Buna nasıl cevap vereceğimi inanın kestiremiyorum. Ancak şunu söyleyebilirim ki gerçekten albümde sıkı çalıştık. Bu süreci hafife almadık. Yapabildiğimizin en iyisini yapabilmek bizim için çok önemliydi. Sadece geçmişiniz olduğu için arkanıza yaslanıp boşvermiş bir halde oturamazsınız.

Türk Gitar: Metal müzik için gerçekten özel oldunuz. 20 yıl önceki müzik dünyası ile günümüzü kıyaslayabilir misiniz?

Carcass: 20 yıl önce grubu dağıtıyorduk. Müzik dünyası gerçekten farklıydı ve bir Heavy Metal dünyası vardı. Muhtemelen bunu şu an söyleyebilmek o zamana göre daha güvenli olacaktır, yüksek derecede etkili bir endüstri Metal müzik etrafında büyüdü ve gelişti. Günümüzde gerçekten büyük festivaller yapılıyor, oldukça fazla insan katılıyor bu festivallere ve gruplar için sağlıklı bir gelir kaynağı oluşuyor. Bu 80lerde ve 90ların başlarında gerçekten düşünülemeyecek bir olaydı.

Türk Gitar: Heartwork albümünüzle birlikte melodeath’e yöneldiniz. Ve ardından gelen Swansong tamamen farklı bir yapıda idi. Grup çok çok uzun bir ara verdi ve ardından yine melodeath bazlı Surgical Steel ile müthiş bir geri dönüş yaptı. Tekrar melodeath’e yönelmeye nasıl karar verdiniz?

Carcass: Geçen yıla kadar “melodeath” diye bir şeyi duymadım bile! Ne anlama geldiğini tam anlamıyla bilmiyorum bile. Sanki tembel Amerikan çocukları online olarak chatleşirken bir kısaltma üretmiş gibi duruyor. Bahsedilen janra “melodic Death Metal” ise biz Heartwork’ü yazarken ortada olmayan bir tür idi. Bir sürü şarkı yazıp kaydettik. Başarılı biçimde ekstrem metale oturtmayı başardık ya da başaramadık, ancak melodiye de yer vermeliydik. Daha sonra ilerleyen yıllarda birkaç grup daha aynı miksi denemeye kalktı. Ve sonra da bazı kişiler bunun ayrı bir janra olarak kalmasına karar verdi.

Türk Gitar: Carcass’tan yeni bir grindcore albümü görmemiz mümkün mü?

Carcass: Kendimize yapıştırmak istediğimiz bir konu aslında bu janra konusu. Online kültürde insanların üstümüze yapıştırdığı etiketler bunlar. Ve son yıllarda oldukça takıntılı bir hal almaya başladı. Kendimi tekrar etme riskinde, geçmişte tanıdığım ve bu kalıbı kullanan tek insan Mick Harris idi, Napalm Death davulcusu.

Türk Gitar: Geçtiğimiz yıl 5 Carcass şarkısı barındıran bir EP yayınladınız. Surgical Steel’in bonusları idi bu şarkılar yanlış hatırlamıyorsam. Henüz yayınlamayıp sakladığınız daha fazla şarkı var mı?

Carcass: Şu anlık yok. O süreçte kaydettiğimiz her şey gün ışığını gördü.

Türk Gitar: Yakın zamanda bir Carcass albümü yayınlamayı düşünüyor musunuz? Yoksa bekleyip konserler vermeye devam mı edeceksiniz?

Carcass: Son birkaç yıldır turluyoruz. 2015 takvimi de birkaç festival ve konserde olacağımızı gösteriyor. Ama bu yılın sonunda umut ediyorum ki Dan ve ben bir araya gelip yeni materyaller üzerinde çalışacağız.

Türk Gitar: Genç gruplar için idol olduğunuzu biliyoruz. Ama merak ettiğim asıl konu Carcass için yeni esin kaynakları oldu mu? Bir grup, yeni bir teknik, belki bir janra ya da tamamen farklı bir şey? Ve aynı zamanda Carcass en çok hangi grupları seviyor?

Carcass: Doğruyu söylemek gerekirse hiç “yeni” ilham kaynağı olmadı bizim için.Ne ben ne de Jeff özellikle çağdaş metalle hiç ilgilenmedik. Bunu söyleyerek, çok sayıda gösterişli old-school Heavy Metal grubunun da eski günlerindeki gibi yaptığını hatırlatmak gerek. Biz de aslında tam olarak bundan ilham aldık…

Türk Gitar: Türkiye’ye ilk kez geleceksiniz. Carcass’ın Türkiye’den beklentisi nedir?

Carcass: Kişisel olarak, gerçekten hiçbir fikrim yok. Burası her zaman ziyaret etmek istediğimiz bir yerdi ve şimdi burada çalma şansımız var. Heyecan verici.

Türk Gitar: Türkiye’de azımsanamayacak bir Carcass hayranı var. Onlara ne söylemek istersiniz?

Carcass: Sizin ülkenizde sizin önünüzde nihayet çalma fırsatı bulduğumuz için son derece sevinçliyiz. Sizin için çalacağız.

Türk Gitar: Hepsi bu kadar! Çok teşekkürler! Sizi burada görmek için sabırsızlanıyoruz!

Carcass: Teşekkürler! Biz de bu yolculuğu dört gözle bekliyoruz.