İran bildiğiniz üzere 1979 yılında yapılan İran İslam Devrimi`nden bu yana Şeriat ile yönetilmekte olan bir devlet (kayıtlarda İslam Cumhuriyeti diye geçiyor). Müzik’in her türlüsüne karşı sert bir tutum sergileyen İran, son olarak Confess isimli metal grubunu hedef aldı.

Nikan Siyanor Khosravi ve Khosravi Arash Chemical Ilkhani tarafından kurulan Confess, başta din karşıtı müzik yapmak ve sözler yazmak olmak üzere bir çok suçtan ötürü göz altına alındı. 30 bin dolarlık kefaret ücretini ödeyen ikili, tutuksuz olarak yargılanmaya devam ediyor.

6 yıla kadar hapis cezası istenen grup üyeleri, din karşıtı müzik yaptığı ile ilgili bir hüküm çıkarsa idam cezasına çarptırılacak. Grubun dini değerlere karşı hazırlamış olduğu “I’m Your God Now” isimli bir parçasının olduğunu düşünürsek, büyük bir ihtimal grup idam cezasına çarptırılacak diyebiliriz.

Grup için sosyal medya üzerinden farkındalık yaratmak adına hashtag kampanyası başlatılmış. Siz de konuya duyarlılığınızı göstermek için #FreeConfess hashtag’ini kullaran tweet atmayı unutmayın.