İngiliz metal efsanesi Iron Maiden, geçtiğimiz yılbaşında fanlarına gönderdiği yılbaşı tebrik kartı ile bu yıl yayınlanacak olan albümün müjdesini vermişti. Gizli bir şifre ile fanlara duyurulan fakat resmi olarak herhangi bir açıklamanın yapılmadığı albüm ile ilgili tüm bilgiler bugün paylaşıldı.

The Book Of Souls adını taşıyacak olan albüm, 4 Eylül 2015 tarihinde satışa sunulacak. Paris’de kaydedilen albümün yapımcısı Kevin Shirley. Albüm kapağının çizeri, grupla daha önce de çalışan sanatçı Mark Wilkinson. Bu albüm, grubun ilk 2 CD’li albümü. Albümde bulunan 11 şarkının toplam uzunluğu 92 dakika. Albümde aynı zamanda grubun şimdiye kadar yaptığı en büyük şarkı da yer alacak, uzunluğu tam 18 dakika. 

Bas gitarist ve grubun beyni Steve Harris, albümü şöyle yorumladı:

Bu albüme, daha önceki işlerimize nazaran daha farklı bir yolla yaklaştık. Çoğu şarkı, aslına bakarsanız stüdyoda prova yaparken doğan şarkılar. Hala çalmaktan zevk alıyoruz ve bu tazelikle yola devam ediyoruz. The Book Of Souls ile gerçekten çok gurur duyuyorum. Hayranlarımızın bu albümü dinlemesi için, özellikle de gelecek yıl turneye çıkmak için sabırsızlanıyoruz.

Vokalist Bruce Dickinson‘ın albüm ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

The Book Of Souls için gerçekten heyecanlanıyoruz. Kayıt sürecinde çok fantastik zamanlar geçirdik. 2014 yazında albüm üzerinde çalışmaya başladık, 2000 yılında Brave New World’ü kaydettiğimiz stüdyo olan Gulliame Tell Studios ile anlaşınca da kayıtlara başladık. O stüdyoda güzel anılarımız oldu. Şunu fark etmek güzeldi ki, yıllar geçmesine rağmen aramızdaki büyülü uyum hiç kaybolmamış. Stüdyonun canını okuduk! Ortaya o kadar güzel fikirler çıktı ki, bir şarkıdan onu çıkarmak haksızlık olurdu. Biz de 2 CD’lik bir albüm yaptık, çünkü öyle olması gerekiyordu!

Şarkı listesi: 

CD 1

1. If Eternity Should Fail – 8:28

2. Speed Of Light – 5:01

3. The Great Unknown – 6:37

4. The Red And The Black – 13:33

5. When The River Runs Deep – 5:52

6. The Book Of Souls – 10:27

CD 2 

7. Death Or Glory – 5:13

8. Shadows Of The Valley – 7:32

9. Tears Of A Clown – 4:59

10. The Man Of Sorrows – 6:28

11. Empire Of The Clouds – 18:01

The Book Of Souls, grubun 1980 yılında başlayan serüvendeki 16. stüdyo albümü. Dünya çapında 90 milyondan fazla albüm satan grup, son albümü The Final Frontier ile beklentileri tam karşılayamasa da 28 ülkede listelerin tepesinde yer aldı. 

Grup ayrıca, Bruce’un sağlık durumu nedeniyle turneyi aceleye getirmek istemiyor fakat 2016’nın başında tekrar yollara çıkacağının sözünü veriyor!