İskandinavya, metal için oldukça önemli tatlar barındıran, müzikal zenginliğin hat safhada olduğu bir coğrafya. Biz de o yöreden çıkan 10 önemli gruba bakalım, metal müziğe bu coğrafya neler katmış öğrenelim dedik.

Not 1: Yalnızca 10 grup koyduğumuz için ŞU GRUP NERDE, BU GRUP NERDE gibi sorularınız anlamsız kalacaktır. Siz seviyorsunuz diye herkes sevecek diye bir şey yok. 

Not 2: Finlandiya İskandinav ülkesi olmadığından Fin gruplar listede olmayacaktır. Siz Finli birkaç grubu yazıp sallamadan ben söyleyeyim.

10) Artillery

Danimarka ile giriş yapıyoruz. Artillery thrash metalin ilk dönemlerinde doğmuş, oldukça köklü bir grup olarak göze çarpıyor. İskandinav coğrafyasında alışageldiğimiz black/death metal gruplarının aksine ününü yaptığı melodik thrash ile duyurmuş olan Artillery, By Inheritance albümleriyle birlikte thrash metal dünyasında oldukça saygın bir yer edindi. İşi oldukça melodik bir boyuta sürükleyen grup sert rifflerin yanında yaygın solo gitar kullanımıyla bestecilik alanında ders veren bir görüntü çizmekte ve listede Danimarka’yı layıkıyla temsil etmekte.

9) Darkthrone

Listeye Norvaç ile devam ediyoruz. Kariyerlerine death metal ile giriş yapıp ilk albümleri sonrasında black metale evrilen Darkthrone, black metalin en önemli grupları arasında sayılmaktadır. Norveç’in black metale, İsveç’in ise death metale inanılmaz katkı yaptığı İskandinav coğrafyasında black metalin en önemli gruplarından birisi olan Darkthrone, 2006 yılındaki The Cult is Alive albümüyle de ikinci defa tarz değişikliğine gidip kendilerini yenileyen, yeniliğe açık olduklarını ikinci defa göstermiş ve bana göre bir müzik grubunda olması gereken en önemli şeyi hakkıyla yapmıştır.

8) In Flames

Listeye İsveçle devam ediyoruz. Melodic Death Metal türüne en büyük yatırımları yapan İsveç, müzikal dehalardan oluşmuş In Flames ile bu türe At The Gates ile birlikte en büyük yatırımlardan birisini yapıyor. Darkthrone gibi In Flames de kendisini sürekli yenileyen, oldukça cesur şeyler deneyen ve bunda sonuna kadar başarılı olan güzide bir grup. Özellikle 1995 yılındaki The Jester Race albümleriyle adından söz ettirmeye başlayan grup bugün sosyal medyayı da oldukça efektif kullanmasıyla fanlarıyla arasındaki bağı da günden güne güçlendiriyor.

7) Enslaved

Tekrar Norveç’e döndük. Enslaved 90ların başında kurulan, müzikal anlayışıyla Norveçli grupların genel tercihi olan black metal icra eden, müziklerinde oldukça zengin tatlar barındıran, hatta albüm çıkardıklarında genellikle senelik top 10 listelerinde kendilerine muhakkak yer edinen sert mi sert bir grup. RUUN albümleriyle birlikte iyice ağırlıklarını hissettiren ve black metalin içine progresif tatlar katan, haşin brutalinin yanında bal gibi clean vokaliyle şarkılarını süsleyen, Viking Metal diye dillenen türe de yaptığı katkılarla bilinen Norveçli ekip listenin güzel bir yerine oturuyor.

6) Opeth

Şahsen en sevdiğim grup diyebileceğim Opeth, 1995 yılında çıkardığı Orchid ile adından söz ettireceğini ilan etmişti zaten. Mikael Akerfeldt gibi bir müzikal dehanın önderliğinde My Arms, Your Hearse gibi black metale yakın albümler çıkaran, Damnation, Heritage ve Pale Communion ile progressive rock deneyen fakat gönlümüzde progressive death metal türünde yaptıklarıyla taht kuran İsveçli grup, listemizin olmazsa olmazlarından.

5) Emperor

Tekrar Norveç’e döndük. Black metalin günümüzdeki en başarılı grubu olarak kabul gören Emperor, listemizin en başarılı Norveçli grubu konumunda, 5 numarada kendisine yer buluyor. Solo kariyeriyle de adından oldukça söz ettiren Ihsahn’in önderliğinde tanınan ekip de Darkthrone gibi kendini yenilemiş, senfonik çalışmalar da yaptıktan sonra progresifleşmeye gitmiş, çok da güzel etmiştir. Black metali Norveç’ten dünyaya açan grup olarak tanıdığımız Emperor, bu sayede de müzik dünyasında oldukça saygın bir yerde durmakta.

4) Meshuggah

Listenin en ilginç ve en sert gruplarından olan Meshuggah, listeye bir diğer İsveç temsilcisi olarak girmiş bulunmakta. Birçok türe addedebileceğimiz grup, listede böyle güçlü bir yer edinmesini ise djent olarak adlandırdığımız yeni bir türün öncüsü olmasına borçlu. Ekstrem metale önemli bir katkı vermiş olan Meshuggah, alışılması zor, alışılınca da bırakılması zor bir müzik icra etmekte. He bir de şunu söyleyelim, çok gaz be.

3) At The Gates

Çok sevdiğim, çok önemsediğim gruplardan birisi olan İsveç temsilcisi At The Gates, melodic death metalin öncüsü olan, müzikal dehalardan oluşmuş, bu da yetmezmiş gibi Tompa gibi eşsiz ve metal çevrelerince sonsuz saygı ve sevgi gören, müthiş bir adamın önderliğinde, 1995 yılında verdikleri uzun bir arada bile izlenmiş, örnek alınmış bir ekip. İsveç’in en önemli gruplarından olan At The Gates’in uzunca bir aradan sonra çıkardığı albüm ile bile yeteneğinden hiçbir şey kaybetmemiş olması listedeki yerlerini sonuna kadar hak ettiklerini gösteriyor.

2) Candlemass

İsveçli son grup olarak listemize giren Candlemass, 1986 yılında çıkardıkları ismi kötü içi güzel Epicus Doomicus Metalicus albümleri ile doom metale öncülük etmiş, mütevazi gitar işçiliği ile yerinde sololar ve mükemmel riffler yazmış, Messiah Marcolin gibi üst düzey bir vokale de sahiplik yapmasıyla değil İskandinavya’nın, bütün dünyanın en önemli gruplarından birisi. Black Sabbath ile birlikte doom metali yaratan, yükselten grup olan Candlemass, listede yerini çok güçlü bir biçimde elde ediyor.

1) Mercyful Fate

Danimarka ile açtığımız listeyi Danimarka ile kapatıyoruz. Heavy metalin en önemli ekiplerinden olan, doom metale göz kırpan, black metale bile öncülük eden, iki üst düzey solo gitarist ve metal dünyasının kralı King Diamond’dan oluşan grup çift gitar kullanımında döneme Iron Maiden ile damga vurmuş, Metallica gibi dev bir grubu konserlerinde altında çıkartmış, sayısız gruplara esin kaynağı olmuş, son derece mistik bir hava veren, yeri gelince ürperten yeri gelince coşturan, inanılmaz melodilerle bezeli bir müzik yapan korkunç grup, listenin de zirvesindeki yerini sonuna kadar hak ediyor.

Not: Bu liste yalnızca yazarı ilgilendirecek derecede subjektiftir.