Metallica`nın kurucu üyesi, gitaristi ve sahnedeki lideri James Hetfield 53 yaşına girdi. Metallica`nın büyümesinde ve bir dünya markası olmasındaki payı çok büyük. Hetfield, Metallica ile birlikte rock/metal müziğe yön vermiş, başka müzikleri de etkiyen biri. Sahnede olsun, başka bir yerde olsun hayranlarıyla çok samimi görüntüleri var. Şüphesiz metal müzik tarihinde adı daima hatırlanacak. James Hetfield`a mutlu yıllar diliyor ve kendisini 10 maddede özetliyoruz.

1-) 1963 doğumlu James, Francesca ile evli ve 3 çocuk sahibi.

2-) ESP marka gitarla özdeşleştirilmiştir.

3-) Gitar çalmaya başlama sebebi olarak Aerosmith`i göstermiştir.

4-) Hobileri arasında avcılık vardır. (Glastonbury Festivali`nde tartışmalara neden olmuştu)

5-) 1991`de yazdığı The God That Failed`da annesinin ölümünü anlatmıştır.

6-) James, Metallica`nın en bilindik şarkılarından Enter Sandman`ı, korkularından ve kabuslarından etkilenerek yazmıştır.

7-) Herkesin bildiği Nothing Else Matters, James`in kaleminden çıkmıştır. James bu şarkıyı sahnelerde söylemek için değil, içini dökmek için yazdı. Lars, James`i ikna etti ve şarkı albüme konuldu.

😎 James Hetfield`ın etkilendikleri müzisyenler/gruplar: Thin Lizzy, Ted Nugent, Venom, Nick Cave, Rocket from the Crypt, The Misfits, Black Sabbath, Aerosmith ve Diamond Head.

 

9-) Hetfield ailesi birkaç jenerasyondur Amerika`da yaşıyor. Ailenin kökeni İngiltere`ye dayanıyor.

 

10-) Metallica ile birlikte 9 stüdyo albümü kaydetti. 10 albümün kayıtları sona erdi ve önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi bekleniyor.