Metallica Fan Club üyelerinin takip edebildiği So What! dergisi James Hetfield ile röportaj yaptı. Grubun başarısızlıkları ve milyonlar kaybedilmesinin yanında kişisel projeler de konuşuldu. Robert Trujillo ve Kirk Hammett Metallica`dan başka işlere de vakit ayırıyor. James Hetfield`a yan proje düşünüp düşünmediği, eğer grup arkadaşlarından teklif alırsa nasıl değerlendireceği soruldu:

Eğer başka grupla çalışırsam, projelere dahil olursam Metallica`nın potansiyeli düşer.Kirk ve Robert Metallica`ya vakit ayırabildiği sürece benim için problem yok. İstediklerini yapabilirler. Ama ben bu grubun frontman`i ve Lars ile beraber kurucuyum. Metallica`nın dışına çıkamayız.

Metallica kurulduğundan beri aynı duyguları yaşıyorum. Lars ile aynı hissediyoruz, birbirimizi anlıyoruz. Bazen kendi içimizde yeni şeyler denedik. Bu yüzden Metallica hem yan, hem de asıl projemiz gibi. 7 gün 24 saat Metallica`yı düşünüyoruz.

Günün sonunda Lars ile ben yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı konuşur, gruba yön veririz. Metallica bizi birleştiren bir çatı diyebilirim, Metallica`daki işleri aksatmadan başka projelerle ilgilenmek herkesin bir seçeneği.

Metallica hayranları sabırsızlıkla 2016`yı bekliyor. Yeni albüm muhtemelen yeni yılın ortalarında piyasaya giriş yapacak. Kirk Hammett`a göre en kötü senaryo yeni albüm tarihinin 2017`ye sarkması.