Gençlerin madde bağımlılığı ile mücadelesi için çalışan bir kuruluş olan Road Recovery, James Hetfield ile röportaj gerçekleştirdi. Röportajda James Hetfield aile yaşantısından ve çocukluk döneminde karşılaştığı sıkıntılardan nasıl kurtulduğundan bahsetti. İşte James Hetfield’ın açıklamalarının tamamı: 

Çok kötü olaylara şahit oldum. Çocukluğumda öğrendiğim ‘hayatta kalma tekniklerine’ gelecek olursak, eskiden işe yarıyorlardı ama artık yaramıyorlar. Artık yeni araçlarım, yeni umudum, yeni aşkım, kendime yeni bir saygım var.

Hayatımla ilgili enteresan bir şey daha vardı. Bilirsiniz, sokaktaki en utangaç çocuk olarak büyümek ve bunun üstesinden gelmek.  Bunu müzik sayesinde yaşadım. Hayatımın her noktasında bir onaylama aradım. İnsanların beni sevmelerini istiyorum. Sizin beni sevmenizi istiyorum. Ben bu onayı müziğim sayesinde hayranlarımda buldum. İşte bu onay, hayranlara hep daha iyisini verme çabası, bence en fena uyuşturucu bu. En sevdiğim de bu. İnsanı gerçekten uçuruyor.

Oturup hayatım veya gücüm hakkında bir şeyler yazabilirim. Bir mesaj gibi. Yaptım, ama bunları şarkı sözü olarak yazdım. Sahneye çıktığım anda, insanların bizim yaptığımız şeyi veya yazdığım sözleri sevdiklerini görüyorum. Çünkü onlarla aynı duyguları paylaşıyoruz. Sahnedeyken ‘Ben Bok’um. İyi hissediyorum çünkü buradaki Kral Bok benim’ diye düşünüyorum. Ama eve gidince sadece ben olduğumu anlıyorum. Sadece bir eşim, sadece bir babayım. ‘Sen benim kim olduğumu biliyor musun?’ diye sorunca ‘Evet, benim kocamsın. Buraya gel de bulaşığı yıka.’ veya, ‘Sen benim babamsın, beni okula götür’ şeklinde cevaplar alıyorum. Kendim olmak dışında başka bir şey yapmıyorum. Ailemde sadece benim. Onlardan onay beklemiyorum, çünkü ailedeki sevgi koşulsuzdur.

Hetfield’ın açıklamalarını görüntüleri olarak dinlemek için aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.