Kirk Hammett, yeni Metallica albümü Hardwired… To Self-Destruct`a herhangi bir katkı sağlamadı. Sadece gitar sololarında yer aldı. Bunu zaten hepimiz biliyoruz. 

Geçmiş röportajlarda Kirk Hammett, yeni albüme katkı sağlayamamasının sebeplerinden biri olarak içinde gitar kayıtlarının bulunduğu telefonunu kaybetmesini öne sürmüştü. Kirk’ün iddiasına göre 250’nin üzerinde riff bulunan telefon kayboldu ve daha sonrasında kirk bu riff’lerin yalnızca 4 tanesini hatırlayabildi. Fakat bu iddia, grubun vokalisti James Hetfield tarafından bir bakıma yalanlandı diyebiliriz.

Papa Het, fransız websitesi Metal XS’e konuştu ve Kirk’ün yeni albüme yaptığı katkı ile ilgili konuştu. Şunları söyledi:

Kirk yazım sürecinin bir parçası olmadı. Açıkça geldi ve soloları çaldı. Fakat ben ve Lars hep orada riff ve diğer şeyler üzerinde çalışıyorduk. Kirk’ün riff’leri orada yoktu. İçinde rifflerin bulunduğu telefonunu kaybettiği ile ilgili konuşmalarını biliyorum ama hayır, o sürece dahil olmadı. Ve Robert oradaydı. ManUNkind’ın introsu onun ve gayet güzel. Fakat Lars ile yaptığımız şey şarkıları bir araya getirmek.

James Hetfield, Kirk Hammett’a gerçekten çok sert vurdu ve inceden eleştirdi. Kirk’ün bu konu ile ilgili bir yorumu olacak mı merakla bekliyoruz. Büyük ihtimal, sessiz kalacaktır.