Metallica’nın son albümü Hardwired… To Self-Destruct geçtiğimiz yıl yayımlandı ve tüm dünyada 1 milyonun üzerinde satış rakamına ulaşarak büyük başarı elde etti. Bu rakam günümüz koşullarında bir metal albümü için görülebilecek en üst limitlerden biri diyebiliriz.

Bildiğiniz üzere, bu albümde Kirk Hammett hiçbir beste katkısı yapmamıştı. Yalnızca gitar sololarını çalan Hammett, bu tutumu ile hem grup üyelerinden hem de fanlardan tepki toplamıştı. Hammett’ın albüme katkı yapmamak ile ilgili öne sürdüğü bahane ise, yazmış olduğu riff’leri içeren telefonu kaybetmiş olması idi.

James Hetfield, Meltdown tarafından yapılan röportajda bu konu üzerine konuştu. Telefonu kaybetme olayı ile ilgili James’in düşünceleri şu şekilde:

“Onun iddiası bu yönde. Eminim telefonunu kaybetmiştir ama besteleri bilgisayarına atmaması ya da telefonunu kaybetmesi bana mantıklı gelmiyor. Ya da her neyse…

Kirk’ün elinde bir kaç riff vardı ve sanırım bu riff’leri daha önceleri sunmuştu. Sunmak kelimesi bir grup içerisindeyseniz uygun bir kelime tercihi değil. Çünkü bilirsin, hepimiz kayıtlarımızı ortaya dökeriz, otururuz, dinleriz ve arasından en iyilerini seçeriz. Ancak bu süreç yapıldığında, ortada Kirk’e ait herhangi bir şey yoktu. Çünkü telefonunu kaybetmiş, ya da onun gibi bir şey.”

James Hetfield görünen o ki Kirk’e karşı içten içe sinir olmuş. Daha önce de bu tarz sert bir açıklaması vardı. Telefonu kaybetme hikayesi, çoğu kişinin anlayabileceği üzere Kirk’ün çevirdiği bir filmden ibaret. Elinde hiçbir şey olmadığı için, ve bu albüm yapma sürecini pek fazla takmadığı için böyle bir hikaye uydurmuşa benziyor.