John Petrucci Konser Sırasında Monitöründeki Vokal Sesini Neden Sıfıra Çektiğini Açıkladı

0
121

Dream Theater’ın virtüöz gitaristi John Petrucci, Rick Beato tarafından yapılan röportajda konuştu ve konser sırasındaki kulaklık (monitör) miksinin nasıl olduğu ile ilgili bilgi verdi. İşin ilginç yanı ise, bu konuşma sırasında gerçekten şaşırtıcı bir detayı öğrenmiş olmamız. İşte o açıklama:

“Kulaklığımın miks’i inanılmaz. Adeta bir CD miksi gibi ama sadece gitar biraz daha yukarı seviyede. Her şeyi inanılmaz temiz bir şekilde duyabiliyorum ve bu gerçekten çok güçlü.

Ve işte can alıcı nokta geliyor, miksimde vokal sesleri kapalı. Yani, bu tam olarak daha gürültülü bir gitar içeren enstrümantal Dream Theater gibi.

Vokallerin yer almamasının sebebi James Labrie’nin şarkı söylemesinden hoşlanmamam değil, açık bir mikrofonla sahnenin bir çok yerinde geziniyor olması. Mikrofonu açık bir şekilde nereye giderse, orada bulunan sesleri de alıyor. Mikrofonu kapattığında, adeta bir stüdyo gibi. İşte bunu yapmamın sebebi bu, tam olarak bu tarife uyan sesi yakalamak.

Ve bu sound son derece sert ve güzel. Herkesin benim miksimi dinlemesini isterdim. Keşke kitleye bunu dinletebilsem. Gerçekten harika bir sound.

Gayet mantıklı bir iş. Röportajın tamamını aşağıdan dinleyebilirsiniz.