Metallica`nın 1991`de çıkardığı Black albümü en çok satanlar arasında yerini koruyor. Albümün yapım aşamasında ve öncesinde James Hetfield`ı etkileyen biri var. Bob Rock bu ismi Talk is Jericho`da (radyo) açıkladı.

Chris Isaak (şarkıcı, beste yazarı) Black albümünden iki yıl önce derleme bir albüm çıkardı. Albümün ismi Wicked Game. Albüm kısa sürede popüler oldu ve zamanının çok dinlenen albümlerinden biri olmayı başardı. James Hetfield, Black albümünde yer alan Nothing Else Matters ve Unforgiven şarkılarını Chirs Isaak`i örnek alarak kaydetmiş. Bob Rock şunları söylüyor:

Metallica`nın Black için kayıtları devam ederken, James bana “Bütün şarkılarda bağırıyoruz. Vokalimin daha estetik, daha gerçekçi olmasını istiyorum. Gerçekten şarkı söylemek istiyorum.” dedi. Chris Isaak`i örnek göstererek Nothing Else Matters ve The Unforgiven`ı söylemek istediğini ifade etti. 

O`na Chris Isaak gibi söylemek zorunda olmadığını anlattım. James`in kendine has bir sesi var. Bunu kaybetmek istememiştim. James ile vokal çalışmaları yaptık ve kendi yolunu buldu. James, Black albümünün vokal kayıtlarında Isaak`i örnek alarak vokalini geliştirdi.

Metallica, yeni albümü üzerinde çalışmaya devam ediyor. Geçen süre içinde basınla paylaşılan bir gelişme olmadı.