Bildiğiniz üzere, Cliff Burton’ın 1986 yılında trajik bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesinin ardından gruba Jason Newsted dahil olmuştu. Şu an hali hazırda bas gitarist olarak kadroda bulunan Rob Trujillo’nun seçmelerde neler yaptığı Some Kind Of Monster belgesinde görmüştük.

Şimdi ise Jason’ın seçmelerden neler yaşadığını kendi ağzından öğreniyoruz. Loudwire tarafından yapılan röportajda, Jason o günleri anlattı:

“Ozzy’nin grubu ile Kasım aylarında turnedeyken grubun (Metallica’nın) çaldığı setlisti çözmem pek zor olmamıştı. Bu büyük bir sır diyebileceğimiz tarzda bir şey değildi.

Üzerinde Flotsam and Jetsam logosu bulunan bir kağıtta setlisti getirdim, yukarıdan aşağıya doğru sıralanmış bir şekilde son yaptıkları konserin setlisti yazıyordu, Lars’ın ve davulunun üzerinde setlisti elimde tutuyordum.

Lars logoya baktı, listeye baktı ve şunu söyledi “bu şarkıları biliyorum”. Daha sonra geldi ve “lanet olsun dostum, bu harika” dedi.

Daha sonra “hadi şunu çalalım, şunu çalalım, şunu ve şunu”. Ve çaldık. Ve ardından 2 gün sonra beni tekrar çağırdılar.

Burtonlar (Cliff’in anne ve babası) oradaydı, Torben Ulrich ordaydı. Bana karşı çok naziktiler. Oraya döndüğümde hepsi beni izleme, bana yardım etmek ve beni cesaretlendirmek için oradaydı.

Cliff’in annesi Jan Burton beni kenara çekti ve “seni seçeceklerini biliyorlar, lütfen güvende ol” dedi. Bu çok ağırdı. Cliff’in meşalesinin başka birine geçişini izliyorlardı.”

Az yazılıp çizilmiş bu hikayeyi çevirdiğim için mutluyum. Güzelmiş gerçekten.