Jay Turser JT-220D

0
55

Jay Turser’ın düşük fiyat/yüksek performans özelliğini bu gitarda da konuşturduğunu görüyoruz. Marka gün geçtikçe daha çok tanınmaya ve kendini kanıtlamaya devam ediyor. Üstelik diğer markalara nazaran daha az para verip sahip olunan bu gitarlar, sizi başlangıç seviyesinde bırakmayıp orta seviyelerde de yalnız bırakmayacaktır. Dövizdeki artış nedeniyle fiyatları her ne kadar artmış olsa da, Jay Turser JT-220D modeline verdiğiniz paradan asla pişman olmayacağınız kanaatindeyim.  Jay Turser’ı övmeye doyamıyorum fakat incelemeye geçmek gerek sanırım.

Gövde tek parça maundan oluşuyor ve kendi kullandığım JT-220D’den yola çıkarak ağacın gerçekten iyi olduğunu söyleyebilirim. Maun sap ve gül ağacı klavye kullanılmış. Les Paul olduğu için doğal olarak 22 perdeden oluşuyor ve jumbo fretler kullanılmış. İnsan fiyatını gördüğünde işçiliğinin pek iyi olmayacağını düşünebiliyor fakat çalarken çok rahat hissediyorsunuz. Elbette standart Les Paul’ler gibi kalın bir sapı var ancak çalarken sağdan soldan elinize takılan fretler yok, klavye elinize oturuyor ve bu kalınlık aynı zamanda size sustain olarak fazlasıyla dönüyor.  Ek olarak ayarlanabilir sap çubuğu var, rahatlıkla sap ayarı yapılabilir.

Jay Turser JT-220D

Sap gövdeye set-neck olarak bağlanmış, yani vida kullanılmamış. Tune-o-matic köprüye sahip gitarda Jay Turser üretimi 2 adet humbucker bulunuyor ki yine küçümsenmemesi gereken manyetikler. 2 ton 2 volume potansı ve klasik 3 yollu switch mevcut.

Bu fiyata göre clean kanalında harikalar yarattığını söylesem fazla abartmış olmam sanırım. Blues ve Jazz için biçilmiş kaftan. Overdrive tonları da gayet iyi fakat distortion’a yüklenip Death Metal gibi sert tarzlarda çalacaksanız belli bir noktadan sonra sizi tatmin etmeyecektir haliyle.

Jay Turser JT-220DGörünüş olarak 4 farklı renk seçeneği sunulmuş: Cherry Sunburst, Tiger Eye, Tobacco Sunburst ve Trans Red. Klavyede bu fiyatta gitarların çoğunda rastlayamayacağınız sedef Les Paul işlemeleri var. Krem rengi pick guard kullanılmış. Köprü ve manyetik kapakları krom. Çinko aliminyum bileşimi burgular var.

Son olarak şunu eklemek istiyorum; bu gitarı almaya karar veren arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu gitar kullanmaya yeni başlayacaktır diye tahmin ediyorum ve gitarı yeni tanıyacakları için bakıma ihtiyacı olduğunu hemen fark etmeyebilirler. Ancak her gitar gibi bu gitarın da bakıma ihtiyacı olduğu unutulmamalı. Gitara bakmayıp, ucuz olduğu için sorun çıkardığını düşünmek büyük bir haksızlık olur. Jay Turser konusu açıldığında her zaman söylediğim gibi tekrar söylüyorum; headstocktaki yazıya aldırmamanız gereken markaların başında geliyor. Paranız buna yetiyorsa ve tarzınıza uygunsa çekinmeden alın.