Merhaba arkadaşlar. Ucuz fakat kaliteli işler çıkartan gitarları incelemeye devam ediyoruz. Sitemizin inceleme politikasında üst seviye gitaristler için inceleme yapmak şu an için başlangıç seviyesindeki gitaristler için inceleme yapmaya kıyasla biraz daha arka planda kaldı. Okuyucu potansiyelimize bakarak bu şekilde bir karar aldık. Bu yüzden bugün sizler için Jay Turser JT-300M modelini incelemeye çalışacağım.

Jay Turser son dönemde ismini oldukça fazla duyurmaya başlayan bir gitar üreticisi. Ucuz ve kaliteli gitar yapmak konusunda oldukça başarılı sonuçlar elde ediyorlar. Cort firması da geçtiğimiz yıllarda buna benzer bir üne kavuşmuştu fakat Cort’un ünvanında sürekli olarak “başlangıçtan öteye gidemez” (ucuz modellerinde) yargısının öne çıktığı yorumlar ortaya çıkıyordu. Jay Turser için bu durum biraz daha farklı. Hem ucuz, hem kaliteli, hem de başlangıç seviyesinin ötesine gidebilecek kadar başarılı ürünler ortaya çıkarıyorlar.

Jay Turser JT-300M

Öncelikle gitarımızın teknik özelliklerine değinelim. Direkt olarak Fender Stratocaster model alınarak hazırlanmış bir model. Kasa tipi tamamen aynı. Manyetiklerin ve diğer elektronik aksam elemanlarının dizilişleri de tamamiyle aynı. Gitarın üzerinde 3 adet single manyetik, 2 ton ve 1 volume potansları yer alıyor. Manyetikleri kontrol edebilmemiz için her zaman ki gibi 5 yollu switch’imiz mevcut. Jay Turser’ın kendi imalatı olan bir tromolo sistemi var. Gitarın bir çok farklı rengi var fakat hepsinde pickguard olarak beyaz renk tercih edilmiş. Kasa ve klavyenin ağacı ise akçaağaç, yani maple. Gitarın isminde (JT-300M) geçmekte olan M, klavyenin maple olduğunu ifade ediyor. JT-300 modelinde klavye için gülağacı kullanılmış. Bu fark, gitarların fiyatına bir etki etmiyor ancak ton açısından farklılık elbette söz konusu.

Jay Turser JT-300MGitarın ton açıdan fazlaca zengin. Elinizdeki ekipmanların kalitesine ve derinliğine bağlı olarak bir stratocaster’dan alınabilecek tonların hemen hemen hepsine tepki verebilecek bir gitar. Özellikle clean tonlarında başarısını çok fazla anlatmaya gerek yok. Bu gitar hakkında çok fazla söylenen bir konuyu dile getirmekte fayda var. Dip gürültüsü. Ben denediğimde de dip gürültüsü vardı. Hem overdrive’da hem de clean’de dip gürültüsü vardı. Youtube’da bulunan videolara göz attığımda da bu durumun çoğu kullanıcıda bulunduğunu gördüm. Bu durum tabii ki şundan dolayı oluyor, “ucuz etin yahnisi”. O yüzden bu konuda gitarın üzerine çok fazla gitmemek lazım.

Maple klavyenin tona etkisinde bahsetmek gerekirse, tek kelime söylemek yeterli olacaktır: tiz. Bu klavyenin en önemli özelliği tonu biraz daha tiz bir hale getirmesidir. Maple’ı tercih eden gitaristler, bu yüzden tercih ederler. Maple, iyidir hoştur, clean’in tiz tonlarının müptelası çoktur fakat bu gitarın kendine has dip gürültüsü sorunu ile bu durumun birleşmesini hayal edebileceğini düşünüyorum. Biraz sıkıntılı bir durum. Ben gitarı direkt olarak amfiye giriş yaparak denediğim için noise suppressor pedalı ile ne kadar dip gürültüsünü kontrol edebileceğiniz konusunda bir fikrim yok. İlla ki düzenleyecektir fakat tonu nasıl etkiler, bir de bunu düşünmek lazım.

Jay Turser JT-300M

Çalım rahatlığı konusuna gelecek olursak, benim elime güzel oturduğunu söyleyebilirim. Onun dışında tromolo sistemine değinmek gerekirse zaman zaman akort problemi yaşayabiliyor. Özellikle sol telinde fazlasıyla sıkıntı yaratıyor. Benim kullandığım tüm gitarın sol telinde hep biraz daha sıra dışı bir akort sıkıntısı yaşanır. Nedenini tam olarak bilmiyorum, sabit köprülü Les Paul’de bile bu durum böyle. Sizin kendi tarzınıza ve tekniğinize göre bu tarz bir problem ortaya çıkmayabilir.

Jay Turser JT-300M hakkında aktaracaklarım bu kadar. Başlangıç seviyesi için direkt olarak biçilmiş kaftan diyebileceğimiz bir gitar. Bunun yanı sıra orta seviye gitaristlerin de gönül rahatlığı ile kullanabileceği gitarlardan. Ben çok fazla stratocaster kasa gitarlardan hoşlanmıyorum fakat benim bile ilgimi çekti. Tabii bunun sebeplerinden biri de fiyatı. Ayrıca maple klavye bana fazlasıyla çekici geldi, özellikle görüntü olarak.