Jim Dunlop Cry Baby 535Q

0
58

Merhabalar. Dunlop penalarını hepimiz biliriz. Eminim ki her gitaristin penaları arasında bir Dunlop pena vardır. Penalarda olduğu gibi çoğu gitaristin pedalları arasında yine bir Cry Baby görmek mümkün. Hem dünyanın en iyilerinde, hem de amatör müzisyenlerde bu durum gözlenebilir. Zira bir çok efsane isim wah pedalı olarak Cry Baby kullanmıştır. Şimdi sizler için Jim Dunlop Cry Baby 535Q modelini inceleyeceğim.

Pedal ilk pedalımdır. Wah pedalını evladı gibi gören biri olarak ilk olarak bunu aldım. 3 aydır elimde ve çok memnunum. Fiyatı biraz tuzlu sayılabilir ama o paraya değer emin olun.

Jim Dunlop Cry Baby 535Q

Dilerseniz teknik özelliklere değinelim. Klasik Cry Baby pedallarının asil görüntüsüne sahip olan pedalımız, görüntüsü kadar wah sesi ile de harikalar yaratıyor. Pedalımız öncelikle oldukça ağır bir pedal. Oldukça sağlam. Arkadaşım 90 kilo ve üstünde tek ayak durdu, sorun olmadı. Pedalı aktif etmek için pedalın ucuna baskı uygulamanız yeterli, tabi kapatmak içinde aynı işlem gerekiyor. Alette amp ve instrument olmak üzere giriş/çıkışlar var. Anlaşıldığı gibi instrument bölümüne gitarımızı bağlayıp amp bölümünden de amfiye çıkış yapıyoruz. Bu pedalın en büyük özelliği wah karakteri tamamen size kalmış. Wah fazla mı geldi, wah sesini kısın. Ya da daha yoğun bir wah mı istiyorsunuz, wah sesini açın. Ayrıca 6 adet wah menzili bulunmakta. 0 – +16db arası boost mevcut pedalda. Pedal Dunlop ECB-003 adaptör veya 9 volt pil ile çalışır.

Aslında tonal açıdan pek söylenecek bir şey yok çünkü pedalın standart bir tonu yok. Ton tamamen size kalmış ancak bana göre son derece üst düzey bir wah tonu var. Zaten direkt olarak Jim Dunlop Cry Baby etiketine sahip olması bile bu konuda ikna edici olacaktır. Ayrıca ben wah pedalım yokken bile yoğun bir wah isterdim ve bu pedal aradığım pedal oldu. Oldukça yoğun bir wah varken ufak bir hareketle daha az bir wah sesi alabilirsiniz. Pedalın elbette ki daha alt ve üst modelleri mevcut fakat bu pedal bulunduğu konum itibariyle tam ortada yer alıyor.

Jim Dunlop Cry Baby 535Q

Son olarak genel görüşümü belirtmek istiyorum. Bence son derece üst düzey bir pedal. Tonları olsun, kullanımı özgürlüğü olsun benden tam puan alıyor. Kesinlikle tavsiye ederim bu pedalı. Özellikle dist tonlarına verdiği tepki çok iyi. Eğer bütçenizin el verdiği fiyat aralığındaki pedal bu pedala denk geliyorsa, hiç düşünmeden alın diyorum. Wah pedalının içinde bulunduğu hemen hemen tüm türlere tepki verebilecek kapasitede bir pedal ile karşı karşıyasınız. Görüşmek üzere.