2012 yılında L`Enfant Sauvage albümü ile ortalığı yıkıp geçiren Gojira, 4 yıllık bekleyişin ardından Magma albümü yine yeniden sahalara geri döndü. Yeni albüm sürecinin çok uzun zaman aldığı ile ilgili Gojira’ya yapılan eleştirilere Joe Duplantier’den cevap geldi. Guitar Mania’ya konuşan Joe, uzun bir açıklama getirdi ve şunları söyledi:

Şarkıları yazmamız 2 yılımızı aldı. Yeni şarkılar yazmaya devam ettik ve galiba bunların 3’te 2’sini çöpe atıp en iyi olduğunu düşündüğümüz parçaları tuttuk. İnsanlar sürekli “aman tanrım, ne kadar yavaşsınız, son albümünüzün üzerinden 4 yıl geçti” diyorlar; ben ise onlara “iyi bir şeyler yapmak için zamana ihtiyaç var” diyorum. Grupların bir çoğu her yıl yeni albüm çıkartıyor. Onlar ya dahi insanlar ya da benim anlayamadığım başka bir şey var. Zaman harcaman gerekiyor. Yani bizim yaptığımız şey tam olarak bu. Çok sağlam çalıştık. Şarkıların üzerinde çok sert durduk. Sonuç olarak daha iyi mi kötü mü oldu bilmiyorum.

Açıklamalar bu şekilde. Sonuç olarak albüm yapımının belli bir süreç dahilinde olması gerektiğinden söz ediyor. Her yıl yeni albüm yapmanın mantıklı olmadığından söz ediyor. Bazı gruplar ve solo projelerde bu sürenin 5-6 aya düştüğünü bile görüyoruz… Onlara hiç değinmemiş bile elbette. 

Bu açıklamalardan hareketli, yeni bir Gojira albümünün 3-4 yıl sonra gelecek olma ihtimali kuvvetle muhtemel. Son albümü eğer dinlemediyseniz aşağıdan göz atabilirsiniz.