Rolling Stone dergisine konuşan Joe Satriani, öğrencileri ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. Şöhretinin büyük bir bölümünü de öğrencilerinin başarısından alan Satriani, kendisini tarihin en şanslı gitar hocası olarak görüyor. Steve Vai, Kirk Hammett, Alex Skolnick ve Larry LaLonde gibi önemli gitaristlerin hocalığını yapmış olan başarılı gitarist şunları söyledi:

Hep gelmiş geçmiş en şanslı gitar hocası olduğumu düşündüm, bir çok harika öğrencim vardı. Larry LaLonde bana gelip şöyle söylemişti: “Dostum, yazdığımız şu şarkıyı dinle. Bunun üzerine nasıl solo çalarsın? Ne tür bir solo yapabilirim?”. O çok meraklı bir öğrenciydi, aynı şekilde Kirk ve Alex de…

Çok iyi bir teknik altyapıları vardı, onlara bir şeyler öğretmek harikaydı çünkü bir şeyler gösteriyordunuz ve 6 gün sonra üstesinden geliyorlardı.

 Açıklamalarının devamında Kirk Hammett’a odaklanan Satriani, Hammett hakkında şunları söyledi:

Derslere ilk olarak başladığı zaman Exodus’ta çalıyordu, sonra aniden Metallica’ya dahil oldu, ve onlarla albüm kaydedip turneye çıktı. Yani edindiği bilgileri Metallica albüm kayıtlarında kullanabildi.