Joey Jordison`ın Slipknot`tan Ayrılmasının Altında Yatan Gerçek

0
569

Slipknot`ın efsane davulcusu Joey Jordison 2013`te aniden gruptan ayrılınca birçok fikir ortaya atıldı. Grup üyeleri açıklamalar yapsa da Joey Jordison sessiz kalmıştı. Metal Hammer, Joey ile röportaj yapan ilk ekip oldu. Sanatçı, “şimdi her şeyi anlatabilirim” diyerek başından geçen olaylardan uzunca bahsetti. Derginin 285. sayısının kapak konusunda yazılanlar şöyle:

1. Bölüm: İlham

“Bu röportaj benim için çok önemli. Daha önce kimseye anlatmadıklarımı anlatacağım. Çok duygusal ve zor olacak.” 2013`ün Aralık ayından beri gözlerden ırak olan Joey kendini her şeyden soyutlamıştı. Sosyal medyada bulunmamasına rağmen bir sürü spekülasyon vardı. Bu röportajın Joey için önemli olmasının sebeplerinden biri, grup arkadaşlarının her şeyi doğru anlatmaması. Buna çok kırılan Joey sözlerine şöyle başlıyor:

Sonunda herkese neler olduğunu anlatabileceğim. Her şey Paul için verdiğimiz konserlerde başladı. Kanada`daydık. Slipknot`taki son günlerimi yaşıyordum. Bana neler olduğunu bilmiyordum bile, çok hastaydım. Hasta olsan bile davul çalmaya devam edebilirsin ama bu çok farklıydı. Hayatımda daha önce böyle hissetmemiştim. Yapılan tetkikler sonucu transvers miyelit olduğunu anlaşıldı. Omurilikte meydana gelen enflamasyon sonucu ortaya çıkan nörolojik bir bozukluk. Bacaklarım hissizleşmeye başlamıştı. Ama yine de işimi yapmak istiyordum. Birkaç konsere çıktım ve zor da olsa sonunu getirdim. Herkes boku yediğimi düşünüyordu. Hayatımı sağlıklı yaşayan birisiyim ve bu hastalık beni buldu. En kötü düşmanının başına gelmesini bile istemem.

Turne bittikten sonra Joey eve döndü. 21 Ağustos 2012`de zar zor yürüyordu. Des Moines`de bulunan Mercy West hastanesine götürüldü. Bacaklarının yüksek oranda felç olduğu görüldü. 10 gün sonra Iowa City`deki University of Iowa Hospital`e transfer edildi. Nörolojik birimin baktığı Joey psikolojik olarak da bitik durumdaydı.

Çok kötüydüm adamım. Doktorlar benim için “bir daha yürümesi zor” dedi. Şimdi koşacak durumdaydım ama o günlerde ayağa kalkamıyordum. Günlerin yatakta geçiyordu. Sağa veya sola dönmek isteyince ellerimle bacağımı hareket ettirmek zorundaydım. Yanımda güçlü insanlar vardı ve onlar sayesinde şimdi iyiyim. Bu hastalığı atlatamayanlar olduğunu öğrendim. Berbat bir durum.

Joey`nin bacağına içten protez monte edilerek çözüm arandı. Ekim 2012`de hastaneden çıkışı yapıldı ve ara vermeden terapilere başlandı. Joey`nin kendini toplaması için zamanı ihtiyacı vardı. 2013`ün başlarında Scar The Martyr`ın ilk albümünün davul kayıtlarını yaptı. İyileşme sürecinde olan Joey geri adım atmıyor, elinden geldiği kadar konserlere de çıkıyordu. 12 Aralık 2013`te Slipknot`tan şok edici ayrılık duyurusu geldi. Joey artık Slipknot üyesi değildi.

Evet, bu yüzden bu röportajı yapabiliyor olmak mutluluk verici. Çünkü herkese lanet olası gerçeği anlatacağım. Gerçekten sinir bozucu bir açıklamaydı. Gruptan kovulmamın alkol ve uyuşturucuyla alakası yok. Yaratıcı farklılıklar ise hiç değil.

2. Bölüm: Mücadele

Slipknot`ın Joey ile yollarını ayırdığı duyuru Slipknot hayranlarıyla beraber metal dünyasını da ilgilendiriyordu. Joey yetenekli bir davulcu ve gruptan ayrılması kafalarda soru işaretleri oluşturuyordu. Slipknot`a göre yaratıcı farklılıklardan dolayı bundan sonra birlikte çalışılmayacaktı. Joey`nin anlattıkları göre ise karşılıklı anlaşma sağlanmadan böyle bir açıklama yapıldı.

Yatakta uzanıyordum. Rehabilitasyon iyi gidiyor ve eski gücümü topluyordum. Sonra ne mi oldu? Grup toplantısı yapılmadan kovuldum! Elimde olan tek şey bir maildi. Artık grupta olmadığım yazıyordu. Bu çok saçma. Corey, Shawn ya da Mick`in böyle bir şey yapacağını hayal dahi edemiyordum. Onlar benim arkadaşım. Bir maille grupta olmadığımın söylenmesi en az lanet olası hastalık kadar canımı yaktı. O haldeyken konserlere devam edemeyeceğimi düşündüler. Endişeleri için onları suçlayamam. Yakın arkadaşlar bu gibi durumlarda karşılıklı konuşur. Yapacak bir şey yoktu, ben de hayatıma devam ettim.

Slipknot 17 Ekim 2014`te The Gray Chapter albümünü Joey`siz yayımladı. Grubun yola devam ettiğini gösteren güçlü bir albüm oldu. Ardından gelen konserlerle Slipknot kötü günleri arkasında bırakmıştı. Joey Jordison, The Gray Chapter hakkında şunları söylüyor:

Dürüst olacağım. Bu çocuklarla uzun yıllar geçirdim. Albümü defalarca dinledim ve hakkını vermeliyim. Harika albüm yapmışlar! Onların da devam ettiğini görmek güzeldi. Gruptan aptalca bir yöntemle atıldım ama bu, onlara saygı göstermeyeceğim anlamına gelmez. Ben böyle bir aptal değilim. Slipknot ismini taşımaya devam etmelerini önemsiyorum. Çok şey yaşadık. Onları ve hayranları seviyorum.

Bu sözlerden sonra röportajı yapan Dom Lawson kritik soruyu sordu. Joey Jordison ilerde Slipknot`a geri dönecek mi?

Düşünmeme izin ver. Bu soru çok büyük oldu. Dramatik olmamaya çalışıyorum. Elbette onlarla yine bir şeyleri paylaşmak isterim. Ama sadece mail veya telefon görüşmesiyle değil. Onlara tekrar sarılıp Slipknot`ın ilk yıllarındaki enerjiyi yakalamak hoş olur. Onlar benim kardeşim. Eskiden her şeyi konuşurduk. Bazı geceler uyumayıp planlar yapardık. Eğer böyle olacaksak ben varım. Neler olacağını zaman gösterecek.

3. Bölüm: Yeniden Doğuş

Joey Jordison şimdi terapilerine devam ederken, bir yandan da farklı grupların albümlerinde çalıyor. Acı verici hastalığın ardından işine sıkı sıkı sarılan Joey, Vimic`in ilk albüm kayıtlarında bulundu. Albüm bu sene içinde çıkacak ve Joey`nin geri dönüşünü simgeliyor.

Kendime “ne yapacağım?” diye sorduğumda tek cevap var. Müzik elimde olan tek şey. Kendimi şanslı ve kutsanmış hissediyorum. Slipknot, Korn, Rob Zombie gibi gruplarda çaldıktan sonra geri çekilmek olmaz. Hayranlarım ve beni önemseyen insanlar var. Saklanacak zaman değil.

Joey hikayesini anlatırken ders de veriyor. Travmatik olaylar yaşansa da insan mücadelesine devam etmeli. Joey zor bir hastalığı yendi ve hayatına devam etmekte. Başına ne gelirse gelsin savaşacağından şüphe yok. Joey Jordison röportajına şu cümlelerle son veriyor:

Eski Joey`den daha hızlı davul çalıyorum. Her şey mükemmel gidiyor. Sabah uyandığınızda aynaya bakın ve ne yapmak istediğini söyleyin. Gidin onu yapın. Amacınıza ulaşmak için çaba sarf edin. İstediğiniz hayatı yaşamanın tek yolu bu. Başka ne söyleyebilirim ki? Hikayemi anlatmak iyi geldi. Geri döndüm ve gücüm yerinde. Dünyadaki en iyi işe sahibim, durmayacağım.

Joey`nin çaldığı iki grup bu sene albüm yayımlayacak. Başka gruplardan teklifler de alıyor. Joey`nin yapacak daha çok işi var.