Moonlight`ın Büyüsüne Kapıldık: Akbaba 30. Yıl Konseri

0
230

Geçen sene eski rock gruplarının hareketlendiği bir dönem oldu. Devil ve Whisky birlikte ve ayrı olarak konserler verdi. Türk rock müziğinin temelini yapan grupları bugün izleyebiliyor olmak çok güzeldi. Akbaba`nın da konser vereceği duyurulmuştu ama bir takım aksaklıklardan dolayı ertelendi. Efsane grubun 23 Ağustos`ta Dorock XL sahnesinde olacağı bilgisi paylaşılınca çok heyecanlandık. Konsere geçmeden önce biraz Akbaba`dan bahsedeyim.

80`li yılların sonu ve 90`lı yılların başında etkili olan Akbaba, sadece bir albüm yayımladı. Albümün fiziksel baskısı sadece kaset formatında var. Bu yüzden yeni jenerasyonun pek bilmediği, ama dinleyince çok sevdiği bir grup Akbaba. Moonlight`ı ilk dinlediğimde bu albümün Türkiye`de yapıldığına inanamamıştım. Ülke standartlarının üzerinde olduğunu düşündüğüm albümün büyülü olduğuna da inanırım. Eşi benzeri olmayan kayıtlar baştan sona hipnotize etkisi yaratıp bambaşka dünyalara götürüyor. Tek albümle efsane olmak her grubun başarabileceği bir iş değil. Bu nedenle 23 Ağustos konseri Akbaba`yı bilenler için unutulmaz bir gün olacaktı.

Dorock XL`da eski jenerasyon kadar yenilerden de olması güzeldi. Birçok tanıdık isim de vardı: Erdem Çapar, Çağlan Tekil, Metalium`dan Mazhar Şiringöz, Alpay Şalt, Vecdi Yucalan, Cenk Taner, Güven Erkin Erkal… Facebook üzerinden yayın yapacağımız için konseri önlerden izleyelim dedik, yerimizi aldık. Setlist`in yere yapıştırıldığını görünce fotoğrafını çektim. Dinleyeceğimiz parçalar şöyleydi:

 • Your Way
 • After All
 • Akbaba Medley
 • Road to Hell
 • Talkin` `Bout Love
 • Little Suzie
 • Purple Rain
 • Rock`n`Roll Medley
 • D.I.E
 • Moonlight
 • Smoke on the Water
 • Knockin` on Heaven`s Door
 • Kan İçinde
 • Vulture`s Singin`
 • Wish You Were Here
 • Another Brick in the Wall
 • Seperate Ways
 • Devil

18 parçadan oluşan setlist doyumsuz bir rock gecesi olacağını işaret ediyordu. Vokalde Can Orkan Özülkü, elektro gitarlarda Serhat Çiftdal ve Tamer Turna, bas gitarda Haydar Tacettin ve davulda Aykut Sabak`tan oluşan Akbaba`nın ilk kadrosu karşımızdaydı. Bu konsere özel iki konuk sanatçı da vardı. Geri vokalde Faruk ve klavyede Salih ile beraber kadro 7 kişiye yükseldi.

Your Way ilk parça olmasına rağmen konser büyük bir coşku ile başladı. Akbaba`nın ne kadar özlendiğini buradan anlıyorduk. Hareketli başlayan gece git gide ritim buluyordu. After All`dan sonra Akbaba`nın albüme almadığı parçaları Medley olarak dinledik. Road to Hell ile Akbaba`ya biraz ara verildi. Sonrasında duygusal parçalar arka arkaya geldi. Akbaba üyeleri 50`li yaşlara gelmesine ve pek prova yapamamalarına rağmen hatasız çalıyordu. Ruhu genç olan grup rock nasıl yapılır dersi veriyor gibiydi.

Prince`in hit parçası Purple Rain`in solo kısmını hiç unutmayacağım. Aşağıda videolar var. Hipnoz etkisi yaratan solo gitar bir müddet bütün dikkati üzerinde topladı. Rock and roll medley`de 60`lı 70`li yıllara gittik. Geri dönüşte D.I.E. ve Moonlight bizi bekliyordu. Intro`su çok çekici olan D.I.E, heavy metal`in Akbaba`daki karşılığı. Albüme ismini veren parçayı canlı dinlemek için 30 sene bekleyen biri vardı. Şüphesiz en mutlu olan O`ydu. Moonlight sonrası Can Orkan Özülkü`nün kardeşi Pelin Özülkü tüm enerjisiyle sahneye geldi ve muhteşem bir performans sergiledi.

Smoke on the Water ve Knockin` on Heaven`s Door`u Pelin Özülkü`den dinledik. Deep Purple cover`ı olabildiğince sert ve kafa sallamalı geçti. Knockin` on Heaven`s Door`un nakarat kısmı seyircideydi. Bu dakikalarda seyirci de canlı performansa ortak olduğu için güzel bir atmosfer oluştu. Pelin Özülkü konsere bambaşka bir boyut kazandırdı diyebilirim. Sonrasında Akbaba`nın albüme almadığı Kan İçinde çalındı. Protest sözler içeren parçayı Vulture`s Singin` takip etti. Akbaba`nın rock and roll`undan sonra Pink Floyd ve Journey’den sevilen parçalara eşlik ettik. Özellikle Another Brick in the Wall`u herkes söyledi. Gecenin son parçası beklenildiği gibi Devil`dı. Grubun en sevilen parçası daha başlamadan enerjimiz yenilenmişti. Yıllar sonra gerçekleşen Akbaba konserinde “devil” diye bağırmadan evlere dağılmak olmazdı. Tarihe tanıklık ettiğimiz konser istemesek de bitmişti ama devamının geleceğinin de sinyallerini almıştık. Moonlight`ı son kez isteyenler olmuştu ama Can Orkan Özülkü “sonraki konsere” dedi. Bu konsere gelemediyseniz ikinciyi sakın kaçırmayın.

Konser sırasında hangi parçada başladı hatırlamıyorum ama arkadaki ekranlardan Akbaba`nın ve önemli müzisyenlerin fotoğrafları gösterildi. Görsellik açısından konsere artı katılmıştı. Tek olumsuz eleştirim sahne düzenine olacak. Sahnede 3 nota sehpası vardı. Konseri önden takip edenlerin açısı kötüydü. Benimle aynı hizada olanlar klavyecinin yüzünü hiç göremedi. Sonraki konserlere daha iyi hazırlanacaklardır. Konserin ilk 48 dakikası Facebook sayfamızda bulunuyor. Canlı yayınla verdiğimiz görüntüleri oradan izleyebilirsiniz. Aşağıda ise 6 parçanın HD kalitede çekilmiş videosu var. Akbaba 30. yıl konserinde emeği geçenlere teşekkürler. Rock müziğin bugünlere taşınmasında büyük pay sahibi olan grupları her zaman izlemek isteriz.