Dream Theater`ın gitaristi John Petrucci, gitar dünyasının en büyük saygı gösterdiği gitaristlerden biri. Kendine has stili ve hızlı çalış tekniği ile o tam bir fenomen. 

Günümüzde Youtube kültürünün iyiden iyiye gündelik hayatımızın bir parçası olmasıyla birlikte, Youtube üzerinde videolarını paylaşan gerçekten hızlı gitar çalan gitaristleri görmek mümkün hale geldi. John Petrucci, kendisinden daha hızlı gitar çalan bir asyalı çocuğun videosunu Youtube’da görünce çılgına dönmüş. The Dillinger Escape Plan gitaristi Ben Weinman böyle söylüyor.

Ben Weinmann, Ultimate-Guitar ile yaptığı röportajda bu olayı anlattı. İşte o anlar:

Bir çok kez gitaristlerin, başka gitaristlerin kendilerinden daha hızlı çaldıkları videoları izleyip depresyona girdiklerini duydum veya bu tarz şeyler. Çok kez Dream Theater ile birlikte çaldık, yıllar önce bir gün hatırlıyorum, John Petrucci soyunma odasından dışarı çıkmıyordu çünkü kendisinden daha hızlı çalan asyalı bir çocuğun videosunu bulmuş. Çılgına dönmüştü ve orada oturup “seni yeneceğim” der gibi pratik yapıyordu. Bunu gerçekten hiçbir zaman anlamayacağım.

John Petrucci’yi tribe sokan videoyu aradım ancak net olarak doğruluğundan emin olduğum bir video bulamadım. Sanırım aşağıdaki video olabilir. Asyalı bir velet tarafından çekilmemiş ancak tarife en uygun video bu.