Glastonbury Festivali’ne Metallica’nın da katılacağı duyurulduğundan beri müzisyenler ve hayranlardan büyük tepki gelmişti. Metallica’nın tarzının festival için uygun olmadığı yönünde eleştiriler yapılmıştı; James Hetfield’ın The Hunt belgeselini seslendireceği söylendiğinden beri ortalık iyiyce kızışmıştı. Lars Ulrich, Metallica’nın festivalde çalmaktan korkmadıklarını, konsere odaklanıp iyi düşündüğünü belirtmişti.

Bu kadar protestonun arasında kalan Metallica 28 Haziran günü nihayet beklenen konserini gerçekleştirdi. Konser öncesinde Glastonbury’e bilet alan 2000 kişi üzerinden yapılan oylamada 5 kişiden 4’ü Metallica’nın festivale eklendiğini duyunca biletlerini satmak istemişti buna rağmen şarkılara eşlik edildi ve zevkli bir konser gerçekleştirildi.

Sad but True çalınmadan önce James Hetfield kısa bir konuşma yaptı ve konser ile ilgili düşüncelerini aktardı:

Merhaba Glasto! Metallica Glastonbury gibi bir festivale davet edildiğinden dolayı çok minnettartır. Burada olmaktan ve müziğin sert tarafını temsil etmekten dolayı gurur duyuyoruz.Gelecek şarkıyı burada böyle bir olayın gerçekleşmesini bekleyen herkese ve ayrıca bu sahnede çalamayı hayal etmiş ve hala hayal eden bütün İngiliz heavy metal gruplarına adıyoruz!”

Konser setlist’i şu şekildeydi:

1. Creeping Death
2. For Whom the Bell Tolls
3. Wherever I May Roam
4. Sad but True
5. Fade to Black
6. Cyanide
7. The Unforgiven
8. The Memory Remains
9. One
10. Master of Puppets
11. Nothing Else Matters
12. Enter Sandman
13. Whiskey in the Jar
14. Seek & Destroy