Yazıyı okurken alttan şu parçayı açın. Tıkla.

10 Ağustos 1993 tarihinde black metal için dönüm noktası sayılabilecek kara bir olay yaşandı. Mayhem`in eski vokalisti, yapımcı Euronymous, Varg Vikernes tarafından öldürüldü. Bu cinayet sıradan bir cinayet değildi. Tam 23 yerinden bıçaklanarak öldürülen Euronymous, adeta bir vahşete kurban gitmişti. 

Varg Vikernes bu olayın ardından cezaevine girmiş ve yaklaşık 16 yıl boyunca hapis yatmıştı. Son dönemde Youtube üzerinden videolar yayımlayan Varg, son videosunda Euronymous cinayetinin sebeplerini anlattı. Aşağıda açıklamaların tam videosu var. 13 dakika sürdüğü için birebir çeviri yapmak mümkün değil. O yüzden olay bazlı olarak yaşananları özetleyeceğim.

Videonun başında Varg, 1992 yılındaki ilk albümünün satışa sunulma hikayesini anlatıyor. Euronymous’un bir kayıt şirketi ve dükkanı var. Bu dükkanda metal t-shirtleri vs satarken, bir yandan da yapımını üstlendiği albümleri satıyor. Varg, kayıt sürecinde Euronymous’u finanse ediyor ve kendi debut albümünün çıkmasını sağlıyor. 500-600 civarında kopya satılmasına rağmen Euronymous’un elinde ikinci albümü çıkartmak için hiç para kalmadığını fark eden Varg, kendi kayıt şirketini kurmaya karar veriyor. Cinayetteki birinci sebep olarak Euronymous’un çok kötü bir iş adamı olmasını ve çok iyi satış rakamları yakalayan albümünden hiç gelir elde edememesini söylüyor.

Daha sonra Alman bir gazeteciden Varg’a röportaj teklifi geliyor. Varg bu teklifi kabul etmiş ve röportajda direkt olarak daha önce yaptıkları kilise kundaklama olaylarını anlatmaya başlamış. Alman muhabir birden çığlık atmaya başlamış ve polisleri çağırmış. Bunun üzerine Varg’u nezarete atmışlar ancak hiçbir kanıt olmadığı için daha sonra salınmış. Bu olayın hemen akabinde Euronymous, beyaz t-shirtler giyerek black metal adına özür açıklamaları yapmış. Daha sonra ise aile ve çevre baskılarından ötürü kayıt şirketini ve dükkanını kapatmış. Varg’u sinirlendiren ve cinayete teşvik eden diğer sebep tam olarak buymuş. 

Son olarak ise Varg, Euronymous’un kendisini kıskandığını söylüyor. Röportaj teklifi gelen kişinin Varg olması sebebiyle Euronymous bu durumu kıskanmış. Bu sebepten ötürü Varg’tan nefret ediyormuş. Euronymous tam bir ilgi budalasıymış ve tüm ilginin kendi üzerinde olmasını istediği için o röportajı çekememiş. Cinayete sebep olarak üçüncü şey ise bu. 

Videonun bazı kısımlarında Venom’a giydirmekten geri kalmayan Varg, Euronymous’un arkasından da söylenmedik söz bırakmıyor. Kötü bir iş adamı ve ilgi budalası olduğundan söz ediyor. Hatta bir ara amcık herif falan diyor. Videonun sonunda ise cinayeti bir “hadise” olarak nitelendiriyor. Gerçekten bu rahatlığı görünce insan hayret ediyor.