Merhaba, geçtiğimiz Kasım ayı metal camiası adına bir hayli hareketliydi. Çıkan albümlerin yanı sıra önemli gruplar önemli EP’ler yayınladılar. Bu yazıda sizlere o EP’lerden bahsedeceğim. Haberiniz yoksa da haberdar etmiş olacağım. Sizi mutlu edeceğim.

Bu ay dört adet önemli EP yayınlandı fakat ben size üç tanesini kısa kısa anlatacağım. Çünkü diğer grubu dinlemiyorum, EP’yi de dinleme fırsatı yakalayamadım ve yanlış yorumlar yapmayı inanın ki istemem. 

1) Behemoth – Xiądz

Dinlemediğim grup Behemoth idi. Açılışı onunla yapıp hemen geçeceğim. 1 Kasım’da yayınlanan EP’de 3 adet şarkı var. EP süresi 20 dakika. Dediğim gibi yorum yapmaktan kaçınıyorum. Hayranları umarım memnun kalmıştır bu EP’den.

2) Sodom – Sacred Warpath

 

Thrash efsanesi Sodom da kasım ayında EP yayınlayan gruplardan birisi idi. 28 kasımda çıkan EPde 1 yeni şarkı, 3 adet de Live kayıt bulunmakta. Özellikle The Saw is the Law performansı çok güzel. Yeni şarkı olan Sacred Warpath hakkında yorum yapmak gerekirse introdan alıp götürüyor insanı. Kirli bir kayıt yapmış Sodom. Ben çok ama çok beğendim. Sevenleri de beğenmiştir umarım. Ayrıca EP artwork‘ü de muazzam olmuş. Ben çok beğendim. Sodom doğru işler yapıyor, güzel adımlar atıyor. Biz de severek takip ediyoruz.

 3) Judas Priest – 5 Souls

Redeemer of the Souls‘u bu yıl içerisinde çıkaran Judas Priest, birkaç ay sonra da bir EP ile albümden arta kalan şarkıları yayınladı. Aslında albümün Deluxe versiyonunda bulunuyordu bu şarkılar ancak Metal Tanrıları böyle bir şeyi uygun görmüşler ve de 5 ruh, 5 şarkı konseptli bir EP yayınlamışlar. Redeemer of the Souls pek iyi değildi, bunu kabul ediyoruz. Oradan taşan şarkılarla oluşan bu EP de maalesef çok iyi değil. Fakat EP’nin açılışını ve kapanışını, özellikle kapanışını yapan şarkılar albümde olsaymış keşke dedirtiyor. Judas Priest’a saygı duyarak bu EP’yi de bir dinleyin diyorum. Yaklaşık 22 dakika sürüyor bu kayıt. Ve kapanış şarkısı Judas’ın Angel’dan beri yaptığı en iyi şarkı bana kalırsa. (EP’yi edinin diye şarkı ismini bilerek söylemedim, çok çakalca değil mi?)

4) Carcass – Surgical Remission/Surplus Steel

Biliyorum, bıktınız. Her yazımda Carcass görmekten bıktınız, ama adamlar yaptı. Yazmam lazım, yazmak istiyorum. Carcass mükemmel bir şey. Vatanımız için, geleceğimiz için, refahımız için Carcass dinlemeliyiz arkadaşlar. Yılların grubu Carcass da bu ay içerisinde bir EP yayınladı. Geçen sene Surgical Steel ile mükemmel bir dönüş yapan grup oradan arta kalan 4 parça (iki tanesi Deluxe versiyonda yayınlanmıştı) ve de aynı albümün introsunu oluşturan 1985 isimli eserin reprise versiyonuyla karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 17 dakika olan EP, bize bir miktar daha Carcass sunuyor ve ben buna hayır diyemem. Carcass ne yaparsa yapsın güzeldir felsefesiyle yaşarım ve bu sebeple bu EP’den son derece memnunum. Sizin de mutlaka dinlemenizi öneriyorum. Çünkü bu Carcass.

Yazımı burada sonlandırırken bir şey yapmıyorum. Yazı kendi kendisine sonlanıyor. Görüşmek üzere.