Metallica tarihinin merak edilenleri arasında Kirk Hammett ve Lars Ulrich arasında gerilim olup olmaması var. Kirk Hammett katıldığı radyo programında 1985-1986 yıllarında Lars`ı gruptan atmayı düşündüğünü söyledi:

Şimdi eski bir olay anlatacağım. 1985 civarında gruptaki herkes mutsuzdu, Lars`a kızmıştık. Ben de onu gruptan atmayı düşünmüştüm. Aramızdaki problemleri o dönem dışarıya fazla yansıtmamaya çalıştık. Her neyse, Lars istekli ve azimli bir karaktere sahip. Onun bu özelliğini seviyorum, o günler geçmişte kaldı.

Elimizde aynı hikayenin farklı bakış açıları da mevcut. Scott Ian, Metallica`ya hep yakın olan isim oldu. Grubun iç dengelerine hakim olan Scott, Lars`ın uzaklaştırılmak istenmesini Dave Mustaine`e anlatmış. Mustaine 2009`da şöyle bir konuşma yapmıştı:

Lars ve Metallica arasındaki gerilimi Scott`tan öğrendim. Turne bittikten sonra James, Kirk ve Cliff Lars`ı karşılarına alıp “artık burada işin bitti” diyeceklermiş.

Scott Ian, I`m the Man: The Story of That Guy adlı otobiyografisinde bu hikayeyi şöyle anlatıyor:

James, Kirk ve Cliff yeni bir davulcu arayışındaydı. Bu durum hepimizi çok şaşırtmıştı çünkü biz onlara alışmıştık. Metallica üyeleri belliydi, değişemezdi. Turne bitiminde yeni davulcuyla devam edeceklerini söylediler. Sonuç olarak bu plan tutmadı ve Metallica büyük bir grup oldu.

Metallica şu an yeni albüm üzerinde çalışıyor. Grup üyeleri hangi aşamada olduklarını bazı röportajlarda açıklıyor. Metclub üzerinden de son durum bilgileri paylaşılıyor.