Metallica bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde müzik kariyerinde ilk defa Frayed Ends of Sanity’yi baştan sona canlı olarak çaldı. Konuyla ilgili gitarist Kirk Hammett’ın bir takım açıklamaları vardı. Aslına bakarsanız bu açıklamalar konser öncesinde yapıldı fakat konuyu farkında olmadan atladığımız için şu an girmek durumunda kaldık.

Kirk Hammett, MTV  ile yaptığı röportajda Metallica By Request turnesi kapsamında hayranlar tarafından seçilen şarkıların zaten Metallica’nın önceden çaldığı şarkılardan seçilmesine şaşırdığını dile getirdi ve aşağıdaki açıklamaları yaptı:

Cidden şaşırtıcı, başlangıçta hayranların çalınmayan şarkıları seçeceğine ve zaten konserlerde çaldığımız şarkıları yalnız bırakacaklarını bekliyorduk. Sonuçlarda zaten çaldığımız şarkılar olan Nothing Else Matters, Enter Sandman, Creeping Death en fazla oy alanlardandı. Çalacağımız diğer ülkelerde de yine aynısı vardı ve bu bizi şaşırttı. 3 ya da 4 şarkı genellikle çalmadığımız şarkılardandı, birkaç daha önceden çalmadığımız şarkı çalmayı bekliyorduk ama çalmadık.

Metallica By Request turnesinin ilk şehri olan Helsinki konserinin öncesinde konuşan Kirk Hammett, The Frayed Ends of Sanity şarkısının setlistte olmasından büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi:

Setliste baktığımızda, en sıra dışı istek olan Frayed Ends of Sanity, Finlandiya’dandı ve “The Frayed Ends of Sanity’i gerçekten dinlemek isteyen bir yerdeyiz.” diye düşündük çünkü bu parçayı önceden hiç çalmamıştık ve o kadar da önemsememiştik.Bu yüzden şarkıya çok çalıştık ve şarkıyı ilk defa çalacağız, heyecanlıyız. Umarım bunu gerçekleştirebiliriz çünkü sahne çok soğuk ama onun dışında gayet heyecanlı olacak ve Metallica Helsinki’de ilk defa sahne alacak.

Şarkı Türkiye konserinde çok büyük bir mucize gerçekleşmezse çalınmayacak.