Kirk Hammett`ın Metallica`ya Dahil Olmasının Hikayesi

0
111

1 Nisan 1983 günü, Exodus gitarisi Kirk Hammett telefon çaldığı sırada tuvaletteydi. Telefonu açtı, arayan grubun menajeri Mark Whitaker’dı. Bir süre konuştuktan sonra Whitaker, Hammett’a Metallica için seçmelere çağrıldığını söyledi. Bunun bir 1 Nisan Şakası olduğunu düşünen Hammett, “Evet, kesin öyledir” dedi ve telefonu kapattı. Ardından tekrar arayan Whitaker, Metallica menajeri Jonny Z’nin bunu kendisinden istediğini söyledi. Hammett neden Dave Mustaine’in yerine geçmesi istendiğini sorduğunda ise Whitaker,(Birth School Metallica Death kitabına göre) “Adam berbat, dostum. İğrenç çalıyor… Lanet olası ayyaşın teki” diye yanıt verdi. Daha sonra Whitaker Hammett’a Metallica’nın No Life ‘Til Leath demosunun bir kopyasını alıp şarkıları öğrenmesini söyledi. Hammett birkaç arama yaptı ve demoyu aldı. 2 Nisan günü saat 12:00’da ise şarkıların yaklaşık yarısını öğrenmişti.

Exodus gitaristi Gary Holt yakın arkadaşı Hammett’tan haberi ilk aldığında çok şaşırmıştı. Hammett ona gitar çalmayı ve şarkı bestelemeyi öğreten kişiydi. Fakat sonradan Holt, bir şeyi fark etti; Hammett olmadan grupta çok daha fazla söz sahibi olabilirdi. Daha sonradan bunun üzerine Holt “Grubun daha hızlı büyümesini ve şarkıların daha sert olmasını istedim. Yani Kirk ayrılırken bana istediğim şeyi yapma hakkı verdiğinde, bu çok iyi olmuştu.” dedi.

Grup Hammett’ın Metallica’ya gidişi şerefine bir parti verdi. Partide Gary Holt ve vokalist Paul Baloff grubun afişlerinden Hammett’ın resmini kesip resimleri parti mekanının her yerine dağıttılar. O gün hakkında Holt, “Kirk mekanı turluyor ve her taraftan bu resimleri indirmeye çalışıyordu. Hatta bir ara, dolu olan bir kadınlar tuvaletine girip resimleri oradakilerin önünden aldı. Neden bu kadar çıldırmış görünüyordu bilmiyorum ama gerçekten çok eğlenceliydi.” diyor. 

Kirk Hammett, bir hafta sonra San Fransico’dan Newark – New Jersey’e uçtu. Uçuş sırasında sürekli endişeliydi çünkü Marshall marka amfisini sağlam bir şekilde kutulayıp yerleştirmesine rağmen amfisine bir zarar gelmesinden korkuyordu. Gitarı hakkında hiçbir endişesi yoktu çünkü onu başının üstündeki bölmeye koymuştu. Uçak indiğinde Hammett, hava alanında Whitaker buluştu ve amfisini sapasağlam bir şekilde teslim aldı. Seçmelere gireceği binaya gitti, ve artık Metallica için sadece grubun kurucularından biri olan Dave Mustaine’e bunu söylemek kalmıştı. Kirk Hammett, Metallica’ya seçilmişti.