12 yıldır düzenli bir şekilde organize edilen Maryland Death Fest’in, bu seneki konukları arasında, Immolation, At the Gates, Dark Angel, Gorguts, Crowbar ve daha fazlası vardı. Festivalde adından en çok söz ettiren grup Crowbar oldu.

Crowbar, klasikleşmiş parçalarından Planets Collide’ı çalarken gaza gelen bir seyirci, bariyerleri aşarak sahneye atlamış. Güvenlik görevlisi çok geçmeden sahneye çıkan seyircinin üstüne atlayıp müdahale etmek istemiş. Üstüne atlanan kişi de dengesini kaybettiği için Kirk Windstein’a çarpmış. Kirk kendisine karşı saldırı girişimi olduğu düşüncesiyle sahneye çıkan seyircinin kafasına tekme atmış. Aşağıdaki videoda da izleyeceksiniz; sahneye çıkan seyircinin aslında stage diving yapmak için oraya çıktığı anlaşılıyor fakat, güvenlik görevlisinin müdahalesi ile Kirk’e çarpınca, durumun farkında olmayan Kirk, tekmeyi atıyor.

Konserden sonra Crowbar Facebook sayfasında olay ile ilgili açıklama yaptı:

Maryland Death Festival’de sahneye çıkan hayranımızı selamlıyoruz. The MDF organizatörleri, seyircilerin izinsiz sahneye çıkmasına müsaade etmiyor. Bu onların politikası. Sahne önünde bariyerler ve sağda, solda çokça güvenlik görevlisi bulunduruyorlar. Planets Collide’ı çalarken kendimden geçmiştim. Gözlerim kapalıydı ve kendimi kaybetmiştim. O anda beklenmedik bir şey oldu ve güvenliğin müdahalesi ile seyirci bana çarptı. Gözlerim kapalı olduğu için kendime saldırı olduğunu düşündüm ve refleks olarak tekme attım. Daha sonra stage diving için sahneye çıkan seyirciye tekme attığımı öğrendim ve kendimi kötü hissettim. 15 saatlik yolculuktan sonra sahnedeydim, kendimi şarkıya kaptırmıştım ve gözlerim kapalıydı. İstemeden bu davranışı sergiledim. Bariyer ve haddinden fazla güvenlik görevlisi olmasaydı sanıyorum bu olay olmayacaktı. İnsanlar buraya eğlenmeye geliyor ve karşılaştıkları şeye bakın. Anlayışınız için teşekkürler! – Kirk

Tekme sahnesi için videoyu 2:23’e getirebilirsiniz.