Nirvana`nın frontman`i Kurt Cobain 5 Nisan 1994`te intihar etti ve aramızdan ayrıldı. Geçen 21 yıla rağmen hala Nirvana`nın etkisi sürüyor. Sürmeye de devam edecek. Kurt Cobain`in bu dünyadan ayrılışının 21. yılında, Nirvana ve Kurt hakkında pek fazla bilinmeyen gerçekleri yazdık.

1) Bleach albümünde davul çalan Chad Channing 100`den fazla ev değiştirdi.

2) Kurt’ün kolundaki “K” dövmesi, dönemin önemli plak şirketlerinden K Records`u simgeliyor. K Records, Kurt`ün favori plak şirketlerinden biriydi. Bu şirket sayesinde Shonnen Knife, The Vaselines, Jad Fair ve hayranlık duyduğu birçok grubu tanımış oldu.

3) Kurt Cobain bir röportajında çocukluk anılarından bahsediyor:

Annem her gün saçlarımı tarar, şık ve temiz giysiler giydirirdi. Beyaz Çöplük`lerde takılmama izin vermezdi. Fakat ne yapalım ki, biz de Beyaz Çöplük`ten başka bir şey değildik. (Beyaz Çöplük, konum olarak A.B.D.`nin ortasında bulunan, orta sınıf Amerikalıların yaşadığı yerlere genel olarak verilen ad.) Kimseyle arkadaşlık etmezdim, çünkü budalalıklarına tahammül edemiyordum. Zaten onlarda benden pek hoşlanmıyorlardı. Fakat kızlarla aram iyiydi. Böylelikle isteğim zaman aralarına kabul ediliyordum.

4) Come As You Are`ın klibinde Kurt`ün avizeye asıldığı bir sahne var. Klibin en zor, en fazla vakit alan sahnesi bu oldu. Kurt avizeye asıldığında midesi bulanıyordu.

5) Kurt`ün ergenlik yıllarında en büyük eğlencesi kamyonların arkasına “homoseksüel” yazmaktı. Daha sonra bu tutkusu, graffiti yapmaya kadar ilerledi. Aberdeen`de bir bankanın duvarına “Homosexsual Sex Rules” yazan Kurt tutuklandı ve 180 Dolar karşılığında serbest bırakıldı.

6) Kurt`ün annesi Wendy O`Connor, Kurt`ün küçükken “Boda” adlı bir hayali arkadaşının olduğunu söyler.

7) Kurt, liseyi bitirdiğinde sanat okullarından burs kazandı. Eve gelen formların üstüne asit döküp geri yollayarak, bu teklifleri reddetti.

8) Kurt`ün annesi bir barda garson olarak çalıştığı zamanlarda, kalacak yerleri olmadığı için parkta yatıyorlardı.

9) Kurt ve Courtney`in Los Angeles`taki evleri bir Budist Türbesi şeklinde döşenmiş. Bu evde dev plak koleksiyonu bulunuyor. Plak arşivi 60`ların pop kayıtlarından 90`ların seçmelerine kadar uzanıyor.

10) Nirvana`nın ilk albümü Bleach yayınlanmadan önce, Krist boyacı, Kurt bir dişçinin ofisinde asistanlık yapıyordu. Kurt, dişçi ofiste olmadığı zamanlarda morfin çalıyordu.

11) Nirvana`nın Geffen Records iki plaklık anlaşma yapmıştı. Bu anlaşmanın bedeli basına 750.000 Dolar olarak yansıtıldı. Gerçek rakam 250.000 Dolar. Courtney Love`ın grubu Hole, Kurt`ün başarısı ve popülaritesinden dolayı Geffen ile 500.000 Dolar`lık anlaşma yapmıştır.

12) Kurt ve Courtney, First Strike Rape Prevention adlı kuruluşun düzenlediği Rock Aganist The Rape (Tecavüze Karşı Rock) organizasyonunda sahne aldı. İlk önce Courtney sahneye çıktı. Daha sonra Kurt`ü anons etti ve ikili Pennyroyal Tea`yi söyledi. Gecenin kapanış şarkısı Where Did You Sleep Night`tı.

Bonus: