Türkiye’de Rock müziğin oluşumuna büyük katkılar sağlamış efsane bir grup Kurtalan Ekspres. 1972 yılında Barış Manço tarafından kurulan grup Murat Ses, Ahmet Güvenç, Celal Güven, Ömür Gidel ile başlamış 1978’de Bahadır Akkuzu’nun katılımıyla devam etmişti. Yıllar içinde oldukça fazla eleman değişikliğine gitse de ilk ekipten kalan tek grup üyesi usta bas gitarist Ahmet Güvenç ile birlikte Serdar Öztop, Sefa Ulaştır, Bülent Güven ve Can Bora Genç grubun şu an ki kadrosunu oluşturuyor.

Geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz Barış Manço, Cem Karaca ve Bahadır Akkuzu anısına hazırlanan Göğe Selam albümü, birçok önemli müzisyeni bir araya getirmiş ve hayranların beğenisini toplamıştı. Albümde Feridun Düzağaç, Teoman, Ogün Sanlısoy, Fuat Güner, Bülent Ortaçgil, Hayko Cepkin ve Özlem Tekin gibi isimler yer almıştı.

10 Şubat’ta piyasaya sürülen “Göğe Selam II”de, önceki albümden Bülent Ortaçgil ve Hayko Cepkin’in yanısıra Duman, Emrah Karaca, Fatma Turgut, Murat İlkan, Nejat Yavaşoğulları, Niyazi Koyuncu, Şevval Sam, Umut Kuzey ve Yavuz Bingöl ve albümün sürpriz ismi Haluk Bilginer Kurtalan Ekspres ile bir araya geldi ve ortaya yine ses getirecek bir albüm çıktı.

Göğe Selam albümü oldukça iyi bir albümdü. Gelen olumlu tepkiler, grubun bu albüm için hazırlıklara başlamasına neden olmuş olabilir diye düşünüyorum. Göğe Selam albümünü ilk duyduğumuzda hepimiz heyecanlanmıştık. Albüme sanatçıların destek vermesine sevinmiş, böyle bir proje için geç bile kalındığını söylemiştik. Manevi bir değeri vardı albümün. Kapakta bile Bahadır Akkuzu, Barış Manço ve Cem Karaca yan yana duruyordu biz onlara özlemle ve saygıyla bakarken.

Bazı şeyleri baştan belirteyim: Evet, bu albüm de önceki gibi çok iyi bir albüm, iyi ki kaydedilmiş. Fakat, albümün ismi “Göğe Selam II” olunca işin rengi biraz değişiyor, albümün saygınlığı, prestiji düşüyor. Örneğin, Türkiye’nin önemli gazetelerinden biri, bu albümü “Göğe İkinci Selam!” diye haber yaptı. Dünyada, saygı albümleri tribute albüm adıyla yayınlanıyor ve bunlar genelde tek seferlik oluyorlar. Bu bağlamda en azından albüm ismi değiştirilebilirdi diye düşünüyorum. Her neyse, bu konuyu bir yana bırakarak albümü değerlendirmeye başlayalım.

Göğe Selam II, önceki albüm gibi bir “cover” albüm. Buna rağmen beklentilerinizi yüksek tutabilirsiniz. Çoğunu hepimizin bildiği klasik şarkıları tekrar benzer şekilde dinlemeyeceksiniz. “Cover”ın hakkını vermişler, şarkılar çok iyi aranje edilmiş. Şarkı seçimleri de gayet yerinde.

13 parça arasından en beğendiğim şarkılar “Gibi Gibi”, “Maden Ocağı” ve “Eğri Eğri Doğru Doğru” oldu. Bana göre zayıf kalan şarkılar Haluk Bilginer’in seslendirdiği “Nem Kaldı” ve ilginç bir şekilde Duman’ın çaldığı “Neredesin Sen”di. Şarkıya kattıkları yoruma saygı duymak lazım hatta kimilerine güzel de gelebilir ancak Duman’ın bu yorumu şarkının ruhuna aykırı gibi geliyor bana. Neşet Ertaş’ın “Neredesin Sen”i söylerken türkünün duygusuna nasıl girdiğini, “Neredesin Sen” derken nasıl isyan ettiğini hepimiz biliyoruz. Duman, “Neredesin Sen”i bir “uzun yol şarkısı”na çevirmiş.

Bireysel performanslara gelirsek, öne çıkan isim kesinlikle Serdar Öztop. Klavyede Bülent Güven’in de hakkını yememek lazım fakat Serdar Baba, sololarıyla albümü tek başına bir seviye yukarı çıkarmış. Gerçekten çok iyi elektro gitar soloları var bu albümde ve sololar şarkılara o kadar iyi yedirilmiş ki, herhalde eserlerin orijinal sahiplerine dinletseydik, onlar da şarkılarına dahil etmek isterlerdi. “Maden Ocağı”ndaki soloya dikkat!

Gür Akad’dan sonra vokale geçen Can Bora Genç’i de ilk defa dinledim ve çok beğendim. Çok güçlü bir sesi var. Albümde iki şarkıda “Eğri Eğri Doğru Doğru” ve “Dostum Dostum”da vokal yapmasına rağmen bende hemen iz bıraktı. Kurtalan Eksperes’in yeni besteleriyle ve tek vokal olarak Can Bora Genç ile kaydedeceği bir albüm tadından yenmez diye düşünüyorum.

Özetle, albüm ismi konusunda çekincelerim olsa da ortadaki kayıt çok başarılı. Türkçe Rock için önemli bir albüm.

Türk Gitar Puanı: 

Albümdeki Eserler

1.Maden Ocağı (Abdulkadir Meriçboyu/Asım Tanış-Cem Karaca) – Hayko Cepkin
2.Nem Kaldı (Aşık Mahsuni) – Haluk Bilginer
3.Eğri Eğri Doğru Doğru (Barış Manço) – Can Bora Genç
4.Herkes Gibisin (Nazım Hikmet-Cem Karaca) – Fatma Turgut (Model)
5.Uzun İnce Bir Yoldayım (Aşık Veysel) – Yavuz Bingöl
6.Dostum Dostum (Pir Sultan Abdal-Ali Sultan) – Can Bora Genç & Murat İlkan
7.Yaşamak İstemem (Yavuz Çetin) – Nejat Yavaşoğulları
8.İşte Gidiyorum (Kazım Koyuncu – Kemal Sahir Gürel-Barış Pirhasan) – Şevval Sam
9.Islak Islak (Cem Karaca) – Emrah Karaca
10.Neredesin Sen (Neşet Ertaş) – Duman
11.Sakız Hanım Mahur Bey (Barış Manço-Bahadır Akkuzu) – Bülent Ortaçgil 12.Nöbetçinin Türküsü (Cem Karaca) – Niyazi Koyuncu Gibi Gibi (Barış Manço) – Umut Kuzey