– Türk Gitar: Merhaba Charlie. İlk defa uluslararası bir gitarist ile röporaj yapacağız ve bu bizim için gerçekten muhteşem bir deneyim olacak. Hoşgeldin ve bize bu fırsatı verdiğin için çok teşekkürler.

– Charie Parra del Riego: İşim ile ilgili güzel temennileriniz ve bu röportaj için benimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederim. Hala bir Türk sitesi ile röportaj yapıyor olduğuma inanamıyorum, gerçekten çok güzel. 🙂

– Türk Gitar: Dünya çapında tanınan bir gitaristsin, öncelikle kısaca seni tanıyarak başlayalım istersen. 

– Charlie Parra del Riego: Ben Charlie. Peruda doğdum ve 28 yaşındayım. Son 13 yıldır gitar çalıyorum ve hala Perulu bir grup olan  M.A.S.A.C.R.E ve yine Kanadalı bir grup olan Kobra and the Lotus’da çalıyorum. Ayrıca solo projelerim var ve bunları Youtube üzerinden paylaşıyorum. Eski tip video oyunlarının ve biranın hastasıyım.

– Türk Gitar: Gitara başlangıç hikayeni sormak istiyorum, ilk kıvılcım nasıl başladı? Geldiğin noktaya nasıl bir çalışma ile ulaştın?

– Charlie Parra del Riego: Okul terapistimin sayesinde gitarla tanışmış oldum. Kendisi aileme, düşük notlarım yüzünden benim bir şeylere odaklanmam gerektiğini söyledi ve ona göre bunun ilk seçeneği de gitardı. Ailem de kendisiyle hemfikir oldu. Büyük bir Guns n’ Roses fanıydım ve bunun benim için bir ilk görüşte aşk olduğunu söyleyebilirim. Notlarım daha iyiye gitmedi ancak dikkatimi tamamen toplayabildiğim başka bir şey bulmuş oldum kendime. Appetite for Destruction albümü için çalışmalara ve egzersizlere başladım. Eddie Van Halen ve Randy Rhoads ile tanıştığımda ise daha farklı yönlere de çalışmaya başladım.

– Türk Gitar: Muhteşem yetenekli bir gitarist olarak iyi yerlere geleceğin elbette olağan bir şey fakat Youtube için kaydettiğin videoları, ilk kaydettiğin dönemde o videoların seni dünya çapında tanınan biri haline getireceğini kestirebiliyor muydun?

– Charlie Parra del Riego: Youtube’dan önce halihazırda 5-6 yıldır barlarda, festivallerde ve turnelerde M.A.S.A.C.R.E ve Difonia gruplarıyla çalıyordum. Peru ve Kolombiya’da gayet güzel işler yaptık ancak kesinlike Youtube benim kendi müziğimi tüm insanlarla paylaşmam için bana bir yol açmış oldu. Geçirdiğim bir kaza ve ameliyat yüzünden canlı performans yapamıyordum ve bu dönemde Youtube’a yüklemeler yapmaya başladım. İlk solo albümüm Procrastinación/Procrastination’ün deniz aşırı bir satışa gidebileceğini hiç tahmin etmemiştim. Hala bunun başarısının şaşkınlığındayım. Steel Panther, Fear Factory, Sonata Arctica, Amaranthe, Hate Eternal gibi destekte bulunduğum gruplar gibi halen Kobra and the Lotus’da turnelere çıkmakla beraber Fransa Paris kökenli bir grup olan The Lost Rockers için gitar kayıtları yapmaktayım. Ayrıca Youtube bana Perulu ve Kolombiyalılara konser deneyimlerimizi de paylaşma imkanı vermiş oldu.

– Türk Gitar: Seni özellikle Kirk Hammett (görünüş bunda etkili galiba) başta olmak üzere bir çok gitaristle kıyaslayıp, onlardan bile daha iyi çaldığını söyleyen takipçilerin var. O yorumlar seni ne şekilde etkiliyor?

– Charlie Parra del Riego: Hala bunun karşılaştırmasının yapılmasına inanamıyorum. Büyük bir Metalica ve Kirk fanıyım. Kirk ile karşılaştırılıyor olmam aslında beni pek fazla etkilemiyor. Kirk çevredeki en iyi gitaristlerden birisi ve sololarını gerçekten çok beğeniyorum. Fakat, evet tipim birazcık da olsa ona benziyor 🙂

– Türk Gitar: Bizim ülkemizde seni tanıyanlar çoğunlukla videolarından (çoğunlukla cover’lar) ötürü tanıyorlar fakat senin grup projelerin ve albümlerin de var. Onlardan bahsetmek ister misin? 

– Charlie Parra del Riego: 2011’de Procrastinacion/Procrastination ve geçen yıl Organic I albümüm yayınlandı. İlki tamamen enstrümantaldi ve “Speed F*cks” ana single’ıydı, Organic I ise vokalleri de olan iki parça içeriyor. Ayrıca yeni Kobra and the Lotus albümü için çalışmalarım devam ediyor. O da bu yıl içinde piyasaya çıkacak. 2015’de enstrumental performanslara dönüş yapacağım.

– Türk Gitar: Takipçilerimizden de sana sormak istedikleri soruları aldık ve izninle bir kaç tane de onlardan sormak istiyorum. Yeni bir gitaristin, müzik hayatı boyunca aklından çıkarmaması gereken şeyler nelerdir?

– Charlie Parra del Riego: Anahtar azim. Bence profesyonel müzik yapan herkes yeterince müzik bilgisinin yanında gerçekten çok fazla çalışmaya da ihtiyaç duyar. Bu işin bir çok eğlenceli kısmı vardır ancak bazı şeyler canlı performanslara zarar verebilir. Ayrıca alçak gönüllü ve minnettar olmak onlara her zaman yarar sağlayacaktır.

– Türk Gitar: Ve takipçilerimizden gelen bir başka soru. Türkiye’de bir çok gitarist adayı, gitar firmalarının Türkiye için uyguladığı fiyat politikaları sebebiyle gitar almakta güçlük çekebiliyor (Türk lira’sının, euro ve dolara göre daha değersiz olmasıyla da alakalı olarak). Sen bu tarz problemler ile karşılaştın mı?

– Charlie Parra del Riego: Tabii ki. Benim ilk gitarım uygun fiyatlı bir Cort strat modeliydi. Gençliğimde bazı maddi sorunlar yüzünden satmak zorunda kalmıştım. Birkaç yıl önce onu tekrar geri almak istedim ancak sahibinden çalınmış. Üzücüydü. Kişisel görüşüm gitarın ne olduğu değil gitaristin ne yapabildiğidir.

– Türk Gitar: Tanıdığın veya takip ettiğin türk grupları var mı? (Ülkemizde 1986 yılından bu yana metal yapan ve uluslarası tanınabilirliği olan tek grup Pentagram)

– Charlie Parra del Riego: Başta Pentagram isimli birçok grup olduğundan tereddütte kaldım. Birkaç parçalarını dinledim ve gerçekten iyiler. Kullandıkları egzotik diziler (gamlar) gerçekten çok hoş. Dürüst olmam gerekirse çoğu kelimeyi anlayamadım ama dinlemekten gayet zevk aldım 🙂

– Türk Gitar: Önümüzdeki dönemde Türkiye’de konser vermek gibi bir düşüncen var mı? Burada seni seven büyük bir kitle var.

– Charlie Parra del Riego: Gerçekten çok güzel olurdu. Ve gelecekte birşeyler yapabilmek için çok çalışıyorum. Türkiye’ye gelmek ve Türk Marşı’nı (Rondo Alla Turca) çalmayı çok isterim!

– Türk Gitar: Gelecek ile ilgili planların neler?  Kendi albümün (Organic I) zaten çok taze olduğu için yakın gelecekte yeni solo albüm düşünmüyorsundur sanırım. Kobra and the Lotus grubu ile yeni bir albüm planın var mı?

– Charlie Parra del Riego: Şu an Organic I’e odaklanmış durumdayım ve de başlayacak olan M.A.S.A.C.R.E turnesine. Şu an Peru’dayım ve bunlardan önce çalışmalarıma devam ediyorum, arkadaşlarımla ve ailemle vakit geçiriyorum.

– Türk Gitar: Son olarak, sitemiz amatör gitaristleri eğitmek ve bilgilendirmek amaçlı bir site olduğu için onlara söylemek istediğiniz bir şey var mı? Neler tavsiye edersiniz?

– Charlie Parra del Riego: Gitar ve müzik tamamen tutku ile ilgili. Sadece azimli olsunlar, çok çalışsınlar ve iyi vakit geçirsinler.

– Türk Gitar: Bizi kırmayıp röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için çok teşekkürler.

– Charlie Parra del Riego: Bende çok teşekkür ederim bu güzel röportaj için. Oldukça eğlenceliydi.

Sorular: Feyyaz Ustaer | Çeviri: Mehmet Demirci